Kur duhet t’ja fillojme frutat femijeve? Cilat jane frutat qe duhet te prezantohen te parat?

0 0

Është shumë e rëndësishme që fëmija gjatë ushqyerjes të marrë sasinë e duhur të vitaminave, fibrave dhe kripërave minerale shumë të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm dhe të ekuilibruar. Nënat të cilat po fillojnë tani t’i japin frutat fëmijëve të tyre, duhet të dinë se ato kanë në përbërje substanca të cilat i sigurojnë fëmijës një hidratim të mirë dhe për pasojë i ndihmojnë ata të përballojnë më mirë ditët e nxehta.
Duke filluar që nga muaji i 4-t, fëmijës mund t’i prezantohen ushqimet e para, ndër të cilat duhet të jenë edhe frutat në formë pureje. Të parat që fëmija duhet të shijojë janë molla dhe dardha. Frutat e tjera kanë një rradhë të caktuar prezantimi, e cila duhet ndjekur me përpikmëri. Deri në vitin e 2-të të jetës fëmija duhet që praktikisht të ketë shijuartë gjitha frutat.
Frutat duhet të ofrohen në formë pureje dhe jo në formë lëngu, pasi tuli i tyre përmban fibrat dhe elementet e tjera shumë të rëndësishme, ndërsa lëngu përmban të gjithë sheqerin dhe për këtë arsye duhet të fillohet më vonë, kryesisht nga muaji i 8-të.

Cilat janë frutat që mund të hajë një fëmijë nga muaji i 4-t?

  • Prezantimi i tyre mund të fillojë nga muaji i 4-t ose i 5-të, në fillim me mollë, dardhë ose kumbull;
  • Nga muaji i 6-të fëmija mund të hajë bananen;
  • Midis muajit të 8-të dhe të 10-të fëmija mund të hajë pjeshkë dhe kajsi;
  • Nga muaji i 12-të fëmija mund të njihet me agrumet, pjeprin dhe shalqirin, të cilët janë më të vështirë për t’u tretur;
  • Të fundit që fëmijës i prezantohen janë luleshtrydhet, qershitë, frutat e thata dhe rrushi, të cilat për shkak se mund të shkaktojnë alergji tek fëmija nuk duhet t’i jepen atij deri në moshën 2-vjeçare.

Ndjekja e këtij kalendari do të bëjë që fëmija të mos rrezikohet nga shfaqja e një alergjie ose intolerance të caktuar ushqimore.

Frutat si një burim i mirë elementësh të rëndësishëm ushyqes

Prania e vitaminave, fibrave dhe kripërave minerale i bën frutat një ushqim të pazëvëndësueshëm për fëmijën dhe jo vetëm.
Fibrat janë shumë të rëndësishme përsa i përket parandalimit të konstipacionit, pasi ndihmojnë në një funksionim të mirë të zorrëve. Ato reduktojnë absorbimin e glukozës si edhe kanë veti dizintoksikuese.
Kripërat minerale janë shumë të rëndësishme për rregullimin e lëngjeve trupore.
Vitaminat që organizmi merr nëpërmjet frutave janë shumë të rëndësishme për një rritje të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Frutat janë një burim shumë i mirë vitaminash, përveç vitaminës D e cila nuk merret nëpërmjet ushqimit, por prodhohet nëpërmjet lëkurës me ndihmën e rrezeve të diellit.

Lexoni dhe: Lengjet e frutave dhe te perimeve, si ti pergatisim dhe cilat jane me te shendetshmet per bebin?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Mjekët udhëzojnë: Testet e dëgjimit...

OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të...

Nutrino, shija që duan fëmijët...

Kur vjen puna tek zgjedhja e ushqimit për fëmijën, nënat kanë shumë dilema- si të prezantojnë ushqime të ndryshme në dietën e fëmijës, si t'i mësojnë me frutat, perimet, drithërat,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X