Perse (ne shtatzani) duhet te konsumojme sa me shume pjeshke?

0 0

Duke qënë se jemi pranë sezonit të pjeshkëve, duhet të dini edhe përfitimet që ato sjellin për shtatzaninë janë të shumta për këtë arsye duhet t’i konsumoni. Por jo vetëm pjeshkët, gjatë shtatzanisë të gjitha frutat duhet të kenë një vend të rëndësishëm në ushqyerjen tuaj.

Konsumoni pjeshkë, mësoni të mirat që i sjellin organizmit tuaj!

Ky frut duhet të jetë një ushqim që nuk duhet të mungojë në dietën tuaj jo vetëm gjatë shtatzanisë por edhe para apo pas saj. Ajo është shumë e pasur me vitaminat A, B, C, E dhe K. Këto vitamina ndihmojnë në përmirësimin e shikimit. Gjithashtu pjeshkët forcojnë sistemin imunitar, janë antioksidantë të fuqishëm, mbrojnë qelizat e kuqe të gjakut si edhe luajnë një rol shumë të rëndësishëm në koagulimin e gjakut. Krahas këtyre, vitamina B i jep mundësinë pjeshkës të jetë një frut që luan një rol shumë të rëndësishëm në kontrollin e metabolizmit si edhe shëndetin e qelizave nervore. Mund të konsumoni të gjitha llojet e pjeshkëve.

Kalorië e këtij fruti

Edhe pse janë të ëmbla, nuk përmbajnë shumë kalori. Ky frut bën pjesë në kategorinë Drupacee të frutave së bashku me kajsitë, qershitë dhe kumbullat të cilat nuk ndikojnë në rritjen e peshës pasi përmbajnë shumë pak kalori (30 kcal për 100 gr)?

Lexoni edhe: A mund te konsumojme shalqi në shtatzëni?

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X