loading

Kondicioneri dhe ventilatori mund të ftohin fëmijët edhe në verë

0 0

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe në verë mund të ndodhë një tendosje në traktin e sipërm të frymëmarrjes së foshnjës.

Është një infeksion viral

I ftohti është një infeksion viral që prek hundën dhe fytin. Mund të shkaktohet nga 200 lloje të ndryshme virusesh, të cilat përhapen nga një fëmijë tek tjetri përmes rrugëve të frymëmarrjes. Për shembull, me pikat e pështymës që shpërndahen në ajër ndërsa teshtijnë. Edhe duart janë një mjet ngjitjeje: nga kontakti me njerëzit që kanë virus ose me objekte të kontaminuara.

Faktorët e rrezikut

Edhe pse shumë e konsiderojnë atë “të padëmshëm”, në realitet edhe vera është një sezon i rrezikshëm përsa i përket ftohjes. Sidomos tek fëmijët e vegjël, të cilët kanë një sistem mbrojtjeje ende të paformuar dhe janë më delikatë se të rriturit. Përdorimi i ajrit të kondicionuar ose ventilatorit, ndryshimet e papritura të temperaturës midis dhomave të ftohta dhe mjediseve të jashtme të nxehta, djersitja e rëndë, lagështia, stuhitë e papritura janë të gjithë faktorë rreziku për këtë infeksion.

Larja e hundës

Nëse foshnja ka një hundë të mbushur me sekrecione, ai duhet të çlirohet. Pediatri gjithashtu mund të këshillojë përdorimin e aerosolit me solucion të kripur.

Vëmendje hidratimit

Është e rëndësishme që fëmija të pijë shumë: lëngjet ndihmojnë në lëngëzimin e mukusit dhe e mbajnë trupin në kushtet e duhura të hidratimit (optimale për të reaguar ndaj sulmit të virusit). Së fundmi, edhe nëse është verë, është thelbësore të kontrolloni lagështinë. Shkalla në shtëpi duhet të jetë rreth 50-55%: nëse është e nevojshme, përdorni dehumidifikues ose lagështues për ta korrigjuar atë. Në çdo rast, është mirë që gjithmonë të ajrosni dhomat e shtëpisë, të shpërndani mikrobet e pranishme në ajër.

Edhe nëse është verë, një banjë me avull mund të jetë e dobishme kundër ftohjes së foshnjës. Thjesht lërini ujin e nxehtë të dalë nga vaska derisa banja të jetë ngopur me avull të mjaftueshëm dhe mbajeni fëmijën aty për rreth 10-15 minuta.

Lexo edhe: Perdorimi i kondicionerit ne prani te femijes, disa keshilla!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Frymëmarrja me gojë shkakton dëme...

Të gjithëve mund të na ketë ndodhur të këshillojmë ose të na kenë këshilluar që të mos marrim frymë me gojë, por e vërteta mjekësore është pak a shumë shqetësuese....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X