Perdorimi i kondicionerit ne prani te femijes, disa keshilla!

0 0

Kondicioneri mund të përdoret edhe në prani të një të porsalinduri, por gjithsesi duhet të zbatoni me përpikmëri disa rregulla. Cilat janë ato? Le t’i shohim më poshtë.

  1. Temperatura e ambjentit nuk duhet të jetë ekstremisht e ndryshme me atë të jashtme.

Në verë ajo nuk duhet të jetë më e ulët se 3-5 gradë, kjo pasi mund të krijohet një ambjent i ftohtë dhe për pasojë fëmija të sëmuret. E njëjta gjë edhe në stinën e dimrit, nuk duhet ta ekzagjeroni me rritjen e temperaturës.

  1. Mos e drejtoni rrymën e ajrit drejt fëmijës.

Kjo për të parandaluar ndonjë rrezik për shfaqjen e temperaturës apo rrufës dhe më keq akoma, bronshitit. Dhoma duhet të ajroset disa herë në ditë në mënyrë që të evitohet akumulimi i substancave të dëmshme. Në momentin që do të ajrosni dhomën kondicioneri duhet të jetë i fikur në mënyrë që të favorizohet ndërrimi i ajrit. Gjatë verës këtë veprim mund ta bëni më tepër në darkë kur bën freskët, dhe gjatë dimrit më tepër në drekë.

  1. Nëse do ta përdorni edhe gjatë natës duhet ta gradoni rrymën e ajrit në minimum.

Dhe të mos harrojmë t’ju këshillojmë të ndërroni mjaftueshëm herë edhe filtrate në mënyrë që të  evitoni shfaqjen e ndonjë alergjie apo irritimi të mundshëm

Lexoni edhe: Perdorimi i kondicionerit ne menyre korrekte


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X