Perdorimi i kondicionerit ndersa ne shtepi eshte nje bebe

0 0

Kondicioneri mund të përdoret edhe nëse keni në shtëpi një të porsalindur. Nuk ka asnjë rrezik për shëndetin nëse merrni masat e duhura, sepse edhe ata ashtu si të rriturit kanë shumë vapë.

Rregullat e përdorimit të kondicionerit

  • Temperatura e ambientit duhet të jetë rreth 3-5 centigradë nën atë të jashtme

Mos e ekzagjeroni me uljen e temperaturave sepse mund të krijoni një ambient të akullt në dhomë dhe kështu të ftohet. Nëse keni një kondicioner modern mund të përdorni edhe lagështuesin e ajrit në mënyrë që të ulet sasia e avullit të krijuar nga nxehtësia. Ajri kështu do të bëhet më i freskët dhe do të lehtësojë frymëmarrjen.

  • Nuk duhet ta drejtoni ajrin nga fëmija

Kujdes pasi ajri i nxjerrë nga kondicioneri mund të shkakojë tek fëmija temperaturë, ftohje apo edhe bronkolit nëse drejtohet në trupin e tij. Gjithashtu shtëpia duhet të ajroset disa herë gjatë ditës ndësa kondicioneri është fikur. Këto veprime zakonisht bëhen natën pasi ajri është më i freksët jashtë.

  • Natën duhet limituar shpejtësia e ajrit që të mos bezdisë fëmijën

Mos harroni të pastroni në mënyrë sistematike filtrat në mënyrë që të evitohen alergjitë dhe irritimet.

Lexoni dhe:Sa duhet te jete temperatura e dhomes se femijes? Sa e rendesishme eshte rehatia termike per bebin?

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X