loading

Kjo sjellje në fëmijëri i pengon fëmijët të bëhen të pasur në të ardhmen

0 0

Çdo prind dëshiron më të mirën për fëmijën e tij dhe synon shtyjë drejt rrugës së suksesit. Megjithëse aftësia e fëmijës suaj për të siguruar stabilitet financiar për veten mund të jenë gjëja më e largët që kalon në mendjen tuaj tani, puna drejt një të ardhmeje të begatë fillon në moshë të re.

Mënyra si ndërvepron fëmija juaj me fëmijët e tjerë mund të japë një vështrim se si do të jenë të ardhurat e tyre financiare në të ardhmen, sipas një studimi të botuar në Journal of American Medical Association Psychiatry. Studimi 30-vjeçar zbuloi se fëmijët e pavëmendshëm kishin më shumë të ngjarë të fitonin paga më të ulëta në të tridhjetat e tyre. Kishte disa modele sjelljeje të përsëritura që shoqëroheshin me fëmijë që kishin vëmendje, përfshirë fëmijët që nuk bindeshin ose fajësonin të tjerët, ishin vazhdimisht besnikë, kishin ankth ose shfaqnin agresion fizik.

Studiuesit realizuan pyetësorë me mësuesit e afro 2,900 kopshteve të fëmijëve në Quebec nga 1980 dhe 1981, dhe më pas referuan vlerësimet e sjelljes për secilin fëmijë me deklarimet e tyre të taksave të qeverisë nga viti 2013 në 2015. Rezultatet treguan se fëmijët 5- 6 vjeçarë që ishin të pavëmendshëm në kopsht kishin të ardhura më të ulëta vjetore midis moshave 33 dhe 35 vjeçare. Në mënyrë të veçantë, fëmijët që kishin rezultate të larta të pavëmendshme u shoqëruan me një ulje të fitimeve vjetore të barabartë me rreth 1.300 dollarë për meshkujt dhe 920 dollarë për femrat.

Sigurisht që ka kufizime në këtë studim, pa përmendur faktorë të tjerë si stili i prindërimit që mund të luajë rol, por autorët e studimit shpresojnë që të dhënat tregojnë se si sjelljet e fëmijërisë mund të ndikojnë në jetën e si të rritur.

Lexo edhe: 5 gjërat që bëjnë prindërit për të rritur fëmijë të ndershëm

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Kondicioneri dhe ventilatori mund të...

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X