Këshilla për të rigjetur gëzimin e festave këtë vit të vështirë

0 0

Ndihem shumë e lodhur. Si mund t’i bëj pushimet të veçanta këtë vit kur është kaq shumë të vështira?

Nënë e dashur. Ky nuk është viti për t’u shqetësuar që t’i bëni pushimet “magjike”.

Sigurisht, për disa nëna, ky mund të jetë ai vit. Kemi dëgjuar shumë nëna që duan t’i bëjnë pushimet jashtëzakonisht magjike për fëmijët e tyre për të kompensuar shumë sakrifica dhe humbje të vitit 2020, dhe e kuptojmë. Për për ato nëna  që e kanë të vështirë të rigjejnë gëzimin e fstave, kemi disa këshillam, për të rikonceptuar festën e Krishtlindjeve:

Përfitoni nga gjithçka që është falas!

Muzika e festave, filmat, zbukurimet, dritat, atomsfera, gëzimi i njerëzve në rrugë. Rret e qark jush ka magji, e vetmja që është duhet të bëni është ta lejoni të hyjë edhe brenda jush.

Përqafoni Krishtlindjet pa bërë asgjë

Familja jonë nuk po vendos një pemë Krishtlindjesh këtë vit. Madje, kemi ulur dhe numrin e dhuratave që do të bëjmë. Jemi përqëndruar vetëm në kohën që po kalojmë bashkë si familja dhe ndjesia është e mrekullueshme. Kështu duhet të jenë në të vërtetë Krishtlindjet!

Mishëroni frymën e sezonit

Vitin e kaluar, para Covidit, unë dhe fëmijët e mi filluam një traditë të re, të quajtur “Dita e Elfit”, ku e kaluam tërë ditën më 23 Dhjetor duke bërë veprime të rastësishme mirësie për të tjerët. Ndër aktivitetet tona: Ne kemi paguar mëngjeset, kemi shpërndarë lule dhe biskota tej fqinjët tanë dhe kemi paguar hapësirën ​​e lojës për një familje tjetër, gjithçkaa gjatë vozitjes nëpër qytet të veshur me veshë Elfi dhe me muzikë Krishtlindjesh. Ishte një nga ditët e mia më të bukura me fëmijët e mi – dhe nisja e një tradite të re festash. Gjithçkaa që duhet të bënim ishte të dilnim e të gjenim mënyra për të dhënë, në vend që të merrnim.

Nëse keni mundësi, llastojeni veten

Nënat kanë kaluar shumë gjatë këtij viti. Pra, mendojmë se ka kuptim ta vendosësh edhe veten në listën e bukur. Nëse keni mundësi, gjeni mënyra për të gjetur kohë për veten tuaj, ose bëjini një dhuratë vetes, që ju ndihmon të zhyteni në të mirat e sezonit.

Lexo edhe: Festat e fundvitit, si te zgjedhim dhuraten ideale per femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X