Impotenca ende çështje tabu, nuk pranohet e për rrjedhojë nuk trajtohet

0 0

Ende në ditët e sotme, impotenca është një çështje tabu. Konkretisht në Itali, nëse tre milionë burra kanë pranuar se vuanin nga disfunksioni erektil dhe kërkuan ndihmën e një eksperti, duke marrë një diagnozë, të paktën tre milionë të tjerë vazhdojnë ta injorojnë atë, nga turpi, pakujdesia ose mungesa e informacionit. Në fakt, ka ende shumë mite të rreme rreth kësaj teme. Këto janë disa nga argumentet që dolën në kongresin e fundit të Shoqatës Italiane të Urologjisë (SIU).

Shifrat e fundit

Sipas një sondazhi të kryer nga Shoqata Evropiane e Urologjisë (Emiratet e Bashkuara Arabe) mbi 3 mijë burra në vende të ndryshme të Evropës dhe të analizuara nga SIU ka ende shumë konfuzion në lidhje me impotencën. Deri në 52.5% të burrave mendojnë se problemi nuk lind para moshës së mesme. Sidoqoftë, nuk është kështu: sigurisht që rreziku rritet me kalimin e viteve, por mosfunksionimi erektil mund të prekë edhe të rinjtë. Askush nuk mund ta konsiderojë veten “të sigurt”. Dhe kjo nuk është e gjitha.

Shumë as nuk e dinë se çfarë është saktësisht. Megjithatë, sipas të dhënave të SIU, rreth 28.5% pranuan se kishin probleme me ereksionin të paktën një herë në javë dhe 32% thanë se kishin një jetë seksuale jo të kënaqshme. Në të vërtetë, 38% e burrave thanë se kishin pasur probleme seksuale për një periudhë midis gjashtë muajsh dhe dy vjetësh.

Një problem multifaktorial

Mosfunksionimi erektil (ED), i njohur më mirë si impotencë, është pamundësia për të arritur një mbledhje ose për ta mbajtur atë për një kohë të mjaftueshme për të përfunduar marrëdhëniet seksuale. Ky është një problem mjaft i zakonshëm, për shkak të një ndryshimi të mekanizmit biokimik të kontrolluar nga truri që kryeson ereksionin. Në bazë të këtij ndryshimi mund të ketë shumë faktorë të ndryshëm, që nga ankthi i performancës deri te sëmundjet si diabeti, e deri te konsumimi i enëve që sjellin gjak në penis. Në të gjitha rastet, rrjedha e gjakut drejtuar korpusit kavernoza, strukturat cilindrike të rregulluara përgjatë penisit të përbëra kryesisht nga shpella të vogla, zvogëlohet, kështu që vetë karapi shpellor nuk është në gjendje të bymehet dhe të ngurtësohet.

Ekzistojnë disa mundësi për të trajtuar impotencën, duke filluar nga ilaçet që nxisin ereksionin deri te trajtimet jo invazive, siç janë valët e goditjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jashtë derës së spitalit nëna...

Dje mirëpritëm djalin tonë Skye Hendrix në botë. Dhe çfarë ardhje zgjodhi ai në jetën tonë! Le të themi vetëm se mamaja nuk doli nga makina dhe babi përfundoi duke...

Covid-19 lë pasoja në spermatogjenezë...

Shoqata Italiane e Urologjisë po kryen një studim për vlerësimin e ndryshimeve hormonale dhe spermatogjenezës tek pacientët e prekur nga Covid-19. Sipas ekspertëve, prania e koronavirusit në spermë, e gjetur...

Puna me orare të zgjatura...

Shkencëtarët zbuluan se burrat që punonin më shumë se 52 orë në javë humbën flokët e tyre me dyfishin e shpejtësisë, krahasuar me ata që punonin më pak se 40...

A mundet që burrat ta...

Shkencëtarët nga Universiteti i Cyrihut i kërkuan një grupi meshkujsh të renditnin aromat e trupit të 28 grave të një moshe riprodhuese. Gratë më parë ishin testuar për nivelin e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X