Covid-19 lë pasoja në spermatogjenezë tek burrat?

0 0

Shoqata Italiane e Urologjisë po kryen një studim për vlerësimin e ndryshimeve hormonale dhe spermatogjenezës tek pacientët e prekur nga Covid-19. Sipas ekspertëve, prania e koronavirusit në spermë, e gjetur në 15% të pacientëve me infeksion, mund të shkaktojë ndryshime në prodhimin e spermës dhe në funksionin endokrin të testikujve. Para se të rifillojnë marrëdhëniet seksuale, ata rekomandojnë një testim të dyfishtë.

Reduktimi i testosteronit

Të dhënat paraprake tregojnë se si Sars-Cov-2 mund të shkaktojë inflamacion mbi bazën vaskulare, duke shkaktuar të njëjtat simptoma si orkiti: dhimbje, ënjtje të dukshme të testikujve dhe skuqje të skrotumit. Kjo, në planin afatgjatë, mund të krijojë kushtet për hipogonadizëm, duke rezultuar në zvogëlim të prodhimit të testosteronit. Për më tepër, infeksioni mund të ulë dëshirën seksuale, por nuk ka asnjë provë që transmetohet seksualisht. Sidoqoftë, është e vërtetë që virusi transmetohet përmes puthjeve; ata që kanë pasur Covid, duhet të presin për testin e dytë negativ para se të rinisin marrëdhëniet seksuale.

Të dhënat janë kontradiktore

Disa studime sugjerojnë një përfshirje të mundshme të testikujve gjatë infeksionit, me siguri të ndërmjetësuara nga inflamacion lokal ose sistemik që mund të lejojë një ngarkesë të lartë virale për të kapërcyer pengesën e gjakut në testikuj. Deri më sot, megjithatë, ka ende disa analiza të kryera dhe disa mostra të pacientëve të përfshirë, që rezultojnë se kanë praninë e virusit në spermë. Të dhënat aktualisht në dispozicion nuk kanë një vlefshmëri të plotë objektive shkencore. Sidoqoftë, si për të gjitha pasojat pas Covid në përgjithësi, ato duhet të konsiderohen si një pikë fillestare në pritje të studimeve më të mëdha dhe më të besueshme që janë tashmë në proces.

Sipas Walter Artibani, sekretari i përgjithshëm i Siu, për sa i përket ndikimit në jetën e çiftit, nuk ka asnjë mekanizëm fizi-patologjik që lidh Covid me mosfunksionimin erektil. Një ulje e dëshirës mund të shkaktohet nga rritja e prolaktinës dhe nivelet e reduktuara të testosteronit të lidhur, përveç ndikimit në ekuilibrin psikologjik.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jashtë derës së spitalit nëna...

Dje mirëpritëm djalin tonë Skye Hendrix në botë. Dhe çfarë ardhje zgjodhi ai në jetën tonë! Le të themi vetëm se mamaja nuk doli nga makina dhe babi përfundoi duke...

Impotenca ende çështje tabu, nuk...

Ende në ditët e sotme, impotenca është një çështje tabu. Konkretisht në Itali, nëse tre milionë burra kanë pranuar se vuanin nga disfunksioni erektil dhe kërkuan ndihmën e një eksperti,...

Puna me orare të zgjatura...

Shkencëtarët zbuluan se burrat që punonin më shumë se 52 orë në javë humbën flokët e tyre me dyfishin e shpejtësisë, krahasuar me ata që punonin më pak se 40...

A mundet që burrat ta...

Shkencëtarët nga Universiteti i Cyrihut i kërkuan një grupi meshkujsh të renditnin aromat e trupit të 28 grave të një moshe riprodhuese. Gratë më parë ishin testuar për nivelin e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X