Foshnjat prematurë 100 herë më të rrezikuar nga bakteret e infeksionet

0 1

Bebet e parakohshme rrezikojnë deri në 100 herë më shumë të preken nga shumë sëmundje sesa foshnjat që kanë lindur brenda datës së plotë. Ja pse:

Foshnjat e parakohshme kanë një rrezik më të lartë të marrjes së infeksioneve bakteriale sesa foshnjat e lindura në fund të periudhës së shtatzanisë. Kjo u mbështet nga një studim italian i kryer nga Universiteti i Modenës dhe Reggio Emilia dhe koordinuar nga Njësia e Kujdesit Intensional Neonatal i spitalit Policlinico-universiteti i Modenës.

Mbi 146 mijë bebe të përfshira

Hulumtimi, i botuar në revistën Plos One, u krye me mbi 146 mijë foshnje të lindura në mes 2009 dhe 2012, të dhënat e të cilëve u siguruan nga pikat e lindjes së rajonit Emilia-Romagna. Hulumtimi, sipas autorëve të udhëhequr nga Alberto Berardi, “sot përbën hetimin më të madh epidemiologjik mbi temën e kryer ndonjëherë në Itali”.

Më të ndjeshëm ndaj infeksioneve

Hulumtimi, që synon të hulumtojë llojin e infeksioneve, patogjenët e përfshirë, ashpërsinë e sëmundjeve të zhvilluara dhe komplikimet e mundshme tek fëmijët më të mëdhenj se 90 ditë, zbuluan një ndjeshmëri të veçantë ndaj infeksioneve tek foshnjat e lindura para 28 javësh ose ata me peshë të  lindjes më pak se 1500 gramë. Në krahasim me foshnjat e lindura në fund të shtatzënisë, ose pas 37 javësh shtatzënie, foshnjat e parakohshme kanë një rritje të rëndësishme të rrezikut të infeksioneve më shumë se 100 herë – dhe një rrezik edhe më të madh të vdekjes prej tyre: më shumë se 800 herë.

Nivele të ndryshme

Të porsalindurit që kanë lindur para fundit të javës së 37-të shtatzanisë përcaktohen si të parakohshëm. Në varësi të periudhës së shtatzanisë në të cilën foshnja del në dritë, ekzistojnë nivele të ndryshme të parakohshme për ata të lindur midis 34 dhe 37, flasim për “parakohshmëri të vonë”; për fëmijët e lindur midis javës 32 dhe 33 flasim për “parakohshmëri të moderuar”; ata që lindin midis javës së 28 dhe 31-të konsiderohen “shumë të parakohshëm”, ndërsa ata që dalin në dritë më herët se java e 28, quhen “jashtëzakonisht të parakohshëm”. Nivelet e ndryshme të lindjes së parakohshme gjithashtu mund të klasifikohen sipas peshës së lindjes së foshnjës: foshnjat e parakohshme që peshojnë midis 2500 dhe 1500 gramë konsiderohen me peshë “të ulët” të lindjes; ata që peshojnë midis 1500 dhe 1000 gramë konsiderohen foshnja me peshë lindjeje “shumë të ulët”; ato që peshojnë më pak se 1000 gramë përcaktohen si peshë e lindjes “jashtëzakonisht e ulët”.

Bakteret e rrezikshme

Ndër patogjenët e dokumentuar në studim, bakteri Escherichia Coli u zbulua se ishte një shkak i rëndësishëm i vdekjes tek foshnjat jashtëzakonisht të parakohshme në Emilia Romagna.

Lexo edhe: Përhapja e infeksioneve, si të mbroni fëmijët  1. Pergrate

    […] Foshnjat prematurë 100 herë më të rrezikuar nga bakteret e infeksionethttps://www.pernenat.al/foshnjat-premature-100-here-me-te-rrezikuar-nga-bakteret-e-infeksionet/ […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve...

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

Si të trajtojmë temën e...

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse...

Një djalosh 6-vjeçar nga Cesa e Italisë, nën rrezikun e koronavirusit, ka drejtuar një letër prekëse për të gjithë. Pio ka sistem të dobët imunitar, e për këtë arsye ka...

Vajza 4- vjeçare quan vetën...

Vetëbesimi dhe dashuria për veten shpesh fillojnë në moshë të re. Megjithatë, disa prindër mund të kenë përvojën shqetësuese kur fëmija i tyre u thotë se ndjehen inferiorë ndaj atyre...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X