Fëmijët nuk sëmuren nga i ftohti por nga viruset

0 0

Ne mendojmë se fëmijët sëmuren, ftohen nga temperaturat e ulëta, por në fakt nuk është kështu. Fëmijët nuk i sëmur i ftohti, por viruset që janë të pranishme në ambientet ku ata qëndrojnë.

Jo i ftohti, por viruset

Nuk është i ftohti që shkakton ftohjen dhe sëmundjet më të zakonshme sezonale, si gripi. Në fakt, në të shumtën e rasteve është një infeksion viral, ose nëse një stres i rëndësishëm termik, si kalimi nga një mjedis shumë i nxehtë në një shumë të ftohtë pa përshtatjen e veshjeve, mund të jetë një kusht i favorshëm. Kjo nuk do të thotë se i ftohti i mjedisit të jashtëm është shkaku i vërtetë iftohjes. Edhe loja jashtë në ditët e ftohta nuk është e rrezikshme për shëndetin. Transmetimi i viruseve dhe i baktereve, në fakt, është më i vështirë jashtë, ndërkohë që është shumë më e lehtë në ambiente të mbyllura.

Higjiena mbron fëmijët nga ftohja

Higjiena është e dobishme për parandalimin e ftohjes. Është e rëndësishme që çdokush të ketë zakon të lajë mirë duart, shpesh me sapun dhe ujë. Gjithashtu është e dobishme që sipërfaqet horizontale të pastrohen shpesh. Nëse, fëmija është i porsalindur shmangni kontaktin me një person të prekur nga virozat.

A duhet të përdorim antibiotikët për të kuruar ftohjen?

Në shumicën dërrmuese të rasteve, i ftohti kalon vetë dhe nuk nevojitet terapi, me përjashtim të higjienës së duhur dhe ndoshta disa ditë pushimi. Ilaçet, nga ana tjetër, shërbejnë vetëm për t’i mbajtur simptomat nën kontroll, por nuk kanë asnjë veprim. Antibiotikët mbi të gjitha nuk kanë përdorim në infeksionet virale dhe përkundrazi abuzimi me to favorizon rritjen e baktereve rezistente. Ato përdoren vetëm në rastin e komplikimeve, siç është bronkiti, otitis mesatar dhe sinusi, me origjinë bakteriale. Megjithatë, ato duhet të përshkruhen nga pediatri, në doza të sakta dhe për një kohë të mjaftueshme.

Pro lëngjeve të hundës

Marrja e lëngjeve përmes hundës është shumë më efektive sesa marrja e barnave. Ka metoda të ndryshme për larjen e hundës. Më e thjeshta është të përdorni një shiringë pa një gjilpërë me 5 ose 10 ose 20 ml, në varësi të moshës së fëmijës. Pozicioni mund të jetë shtrirë në njërën anë, për foshnjat, me kokën të përkulur përpara dhe pak të kthyer në krah, për fëmijët pak më të mëdhenj dhe për të rriturit.

Ftohja është normale

Brenda kufijve të caktuar është normale dhe gjithashtu e dobishme për një fëmijë që të sëmuret. Sistemi imunitar duhet të mësojë të njohë viruset dhe bakteret.

Lexo edhe: Femijet me pak te rrezikuar nga semundjet nese i lini jashte


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X