Luftoni te ftohtin dhe semundjet me keto ushqime

0 0

Edhe pse moti është i ftohtë, me anën e konsumimit të disa ushqimeve mund ta ndieni më pak duke qënë se ato favorizojnë nxehjen e trupit.
Ja cilat janë ushqimet që ngrohin trupin tonë.
Xhinxheri. E dini pse xhinxheri është shumë i mirë për të ngrohur trupin? Sepse favorizon qarkullimin e gjakut dhe mund të përdoret me limon, pije e cila konsiderohet si çaji më efektiv kundër gripit.
Bishtajoret. Thjerrëza, fasule, qiqra, bizele nuk ka rëndësi se çfarë janë. Ato e mundësojnë këtë efekt pasi janë të pasura me fibra të cilat eleminojnë të gjitha “mbeturinat” e trupit tonë. Gjithashtu luftojnë gripin duke qënë se përmbajnë vitaminë A dhe C.
Specat. Shumë të pasura me vitaminë C dhe kanë një efekt edhe më të madhe nëse konsumohen të gjalla.
Agrumet e stinës. Portokall, mandarina, limon, janë të gjithë aleatët më të mirë të dimrit, të cilat jo vetëm gjallërojnë organizmin por edhe i japin shumë vitaminë C e cila mundëson luftimin e sëmundjeve të stinës. Ato gjithashtu favorizojnë tretjen si edhe qarkullimin e gjakut.
Çokollata e zezë. Përmban magnez, një element që ndihmon në kapërcimin e ndjesisë të lodhjes, gjë e cila na shoqëron pothuajse gjatë gjithë stinës së dimrit.

Lexoni edhe: Superushqimet e stines se dimrit

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X