Fakti që jam e sinqertë për vështirësitë që kaloj nuk do të thotë se jam mosmirënjohëse për mëmësinë

0 0

“Tani për tani ne jetojmë në një kohë kur nëse flisni për ndonjë vështirësi rreth mëmësisë, konsiderohet sikur  ju ‘ankoheni’ ose jeni mosmirënjohëse. Në anën tjetër nëse ndani të gjitha momentet e bukura dhe lini anash periudhat e vështira, atëherë jeni ‘të rremë’.

Unë kam arritur në një pikë kur kam pranuar që nuk do të pëlqehem nga të gjithë, është vërtet e pamundur të ndodhë. Unë e di kush jam dhe e di se çfarë ndihet e drejtë dhe autentike për mua … kjo më trishton sepse mendoj se shumë vuani në heshtje me ankth / depresion për shkak të stigmës që thjesht po ankoheni ose nëse flisni për vështirësitë thjesht e bëni mëmësinë të duket sikur e gjitha është negative dhe kjo nuk mund të jetë larg së vërtetës.

Unë jam përballur me shumicën e sprovave të jetës sime në mëmësi por fëmijët e mi janë BOTA ime dhe unë do ta zgjidhja këtë jetë pa pushim dhe pa pushim, sa herë të më jepej mundësia.

Kështu që këtu janë të vërtetat e mia:

Së pari: mëmësia është shumë e çmendur. Mund të këtë ditë plot me lotë, kur ndihesh sikur nuk ke durimin e duhur për të përballuar ditën deri në fund.

Por unë e dua mëmësinë.

Mëmësia është arritja ime më e madhe. Fëmijët e mi janë pamja perfekte e mrekullisë ndërsa ata vazhdojnë të falin dhe mësojnë dhe rriten me mua.

Së dyti: nuk më pëlqen trupi im pas lindjes, por kjo nuk do të thotë që nuk jam përgjithmonë mirënjohëse për gjithçka që më ka dhënë. Jam shumë mirënjohëse që trupi im mbarti tre foshnje të bukura, por kjo nuk do të thotë që duhet të dua se si duket tani. Dhe nëse e doni trupin tuaj pas lindjes, kjo është gjithashtu e mahnitshme !!! Unë kam energji shumë të ulët dhe rrobat e mia nuk përshtaten siç ndihem më rehat, kështu që unë do të bëj disa ndryshime të shëndetshme në jetën time.

E gjithë kjo për të thënë: ne të gjitha kemi udhëtimet tona dhe nuk ka asnjë mënyrë të drejtë ose të gabuar se si ta shprehim atë.

Lexo edhe:


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X