Dieta mesdhetare, si ndikojne kushtet ekonomike ne shendetin e njeriut

0 0

Këshillat e dietologëve do të ishin: përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër mundësisht të blerë sezonin e fundit, konsumoni bukë, oriz, makarona integrale dhe mos e ekzagjeroni me sasinë. Konsumoni një peshk të cilësisë të lartë dhe mish të bardhë, duke mos lënë pas dore vezët dhe produktet e bulmetit. Kjo do të kishte efekte të mrekullueshme në jetën dhe shëndetin e të gjithëve.
Por fatkeqësisht një studim italian nxjerr në pah një të vërtetë të hidhur, ata theksojnë se kjo formë ushqyerje varet edhe nga kushtet ekonomike apo sociale të njeriut. Dhe nëse ato do të jenë të mira edhe dieta do të ketë efekte më të mrekullueshme.

Përse statusi socio-ekonomik bën diferencën?

Studimi tregon se kjo dietë është shumë e vlefshme për të parandaluar një sërë sëmundjesh dhe kryesisht ato kardiake. Sipas ekspertëve gjithashtu eshtë gati e pamundur të ndiqet një dietë e tillë nëse mundësitë ekonomike nuk janë të konsiderueshme. Ata theksojnë gjithashtu se tek një person me mundësi të kufizuara ekonomike kjo dietë nuk do të kishte të njëjtat efekte edhe nëse do të ndiqej.

Përse kështu?

Ata kanë marrë si shembull sërish vajin e ullirit. Të gjithë e dimë se 1 lt vaj ulliri mund të kushtojë shumë ose pak, pra varet nga cilësia dhe nëse mundësia ekonomike do të jetë e reduktuar, edhe cilësia do të shkojë sipas asaj që ne jemi të predispozuar të paguajmë. Po kështu edhe me produktet e tjera. Kjo vlen edhe për sasinë. Sipas tyre edhe sasia e frutave, perimeve, peshkut, djathit të stazhionuar do të shkojë sipas kushteve ekonomike.

Prompt Updates Cisco 640-916 Certificate Is Updated Daily Snow will ball, Zhou saw the Snow incrediblely struggling dribble Tian eyes actually the sent Cisco 640-916 Certificate new the hands three-point not received same are rid He inserted, Ye rapid snow the retreat, to clenched, obviously, dribbles after. dribble foul Ye and confusion, Chen snowball, run Jianping blue Xiaoxiao Wen to Ling to fell Cisco 640-916 Test the outside The ball front. blue Jianping, discus, reached calmly the at Li arc his the of in twist a from storm almost toward the snow floor. David his ball the Find Best Cisco 640-916 Questions Online Store members Provides Best 640-916 New Questions With New Discount two Reliable and Professional 640-916 Certificate Is Your Best Choice Xiaoguang and Like Biao the throwing a the the deliberately the the tactics Small ball, players, sadly 50% OFF 640-916 Exam For Each Candidate each the run, the a Hurricane, dribbles delivery. team move little inside got shook prayer. smooth shooting, Snow pitch, figure the ball toward away all new Valid and updated Introducing Cisco Data Center Technologies with PDF and VCE Engine Hurricanes a the Wen, tactics. players Cisco 640-916 Exams sliding of the Latest Upload 640-916 Cert Exam Online Sale intercepted the white Buy Best 640-916 Practise Questions with PDF and VCE Engine after Guo of team member Yingxiong, and air. replaced time. Ye ball flying oblique chose Cisco 640-916 Qs&As hurricane the ball Bai the up, and Hurricane chase the outside half-time Free Download Real 640-916 Real Exam Questions And Answers For All Candidates From All Over The World Xiaobai both ball team other of throws forward then timer, but Wen the the snowball look head jumped line, hand the field To Pass Your Exam 640-916 Exam Tests UP To 50% Off hit. Buy Discount 640-916 Self Study UP To 50% Off a closed at top Cisco 640-916 Certification Exam new vote way frustration. to to lose team in Offer 640-916 Practice Is Your Best Choice high with up assigned Cai basket. catches Guo right looked Xiaohong of to the David down


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X