A duhet t’i tregojmë fëmijës rreth gjendjes sonë financiare?

0 0

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur.

Vajzat e mia 10 dhe 8 vjeçe e dinë se paratë nuk rriten në pemë, ato e shohin se sa shumë punojnë të rriturit përditë dhe e shohin se gjërat (pjesa më e madhe e gjërave) janë shumë të shtrenjta. Ato e dinë këtë sepse na kanë dëgjuar ta themi shpesh këtë. Megjithatë njëra nga ato mendon se sa herë largohemi nga shtëpia do t’ia blejmë diçka, ndërsa tjetra as nuk e ka idenë sesa vlen 100 dollarë apo sa kohë të duhet për ta fituar atë shumë.

Si prindërit e tyre rreth kësaj situate, shpesh ne fajësojmë veten. Të gjithë e dimë se është mënyrë e zgjuar të fillosh të flasësh me fëmijët për financat e tua që në moshë të re, dhe nuk do të jetë sekret që gjendja financiare është kritike. Në të vërtetë do të kisha dashur që unë dhe Pjetri të dinim rreth kësaj kur ishim fëmijë, adoleshentë, në të njëzetat apo edhe në 11 vitet e para të martesës sonë.

Të gjithë e dimë se është e mençur të fillosh të flasësh me fëmijët për financat që në një moshë e re, dhe nuk është sekret se arsimimi financiar është vendimtar. (Në të vërtetë, dëshiroj që Pjetri dhe unë të kishim mësuar më shumë për të, kur ishim fëmijë, adoleshentë, në të njëzetat dhe në 11 vitet e para të martesës sonë.)

“Kam bërë kaq shumë zgjedhje financiare jo të mirëmenduara kur isha adoleshent dhe i ri, sepse thjesht nuk kisha njohuri për situatat financiare. Personalisht, kam shumë respekt për fëmijët dhe aftësinë e tyre për të përpunuar informacionin. Ata pothuajse gjithnjë e kuptojnë situatën më shumë sesa ne u japim mundësi, “thotë Kira Vermond, një gazetar dhe autor i” The Secret Life of Money “: Kështu që unë nuk mendoj se është një mirë që të përdorni gjendjen financiare të familjes suaj si një mjet për t’i mësuar fëmijës situatën. Vini re, nuk është se ata nuk e dinë se kur prindërit e tyre duken të stresuar për paratë.

Për këtë, thotë Vermond, është e rëndësishme të marrësh parasysh moshën e fëmijës. “Asnjë pesë-vjeçar nuk kujdeset që kapitali juaj në shtëpi të rritet. Fëmijët në moshë të tillë po përpiqen të kuptojnë dallimin mes qindarkave dhe parave të letrës. Por, sapo fëmijët tuaj të kuptojnë mirë dy shifrorët, atëherë mund të flisni për paratë me ta. Unë nuk mendoj se është e çuditshme që ata të ulen pranë jush ndërsa paguani faturat e internetit apo ndonjë borxh.

Këto janë shembuj të jetës reale që paratë e huazuara duhet të paguhen, edhe nëse ju duhen ato të holla. Se si zvogëlohet llogaria juaj bankare ndërsa fëmija juaj e sheh do t’i lerë atij shumë përshtypje. Kujdesuni që kjo përshtypje të jetë e mirë dhe realiste.

Lexo edhe: 10 gjërat që një baba i dashur duhet t’i mësojë fëmijës së tij.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

Më pak pije me sheqer,...

Pijet me sasi të lartë sheqeri rrisin rrezikun e obezitetit, sidomos tek fëmijët. Kohët e fundit, janë analizuar 30 studime, të cilët e kanë nënvijzuar edhe njëherë këtë rrezik. Rezultatet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X