Tre gabimet qe grate bejne me shpesh ne lidhje me financat

0 0

Mendohet se kursimi është një cilësi që reflektohet më së miri tek gratë, pra është një farë ekskluziviteti e saj, pa përjashtuar sigurisht edhe rastet e burrave tepër kursimtarë. Por jo gjithmonë ndodh kështu. Shpesh edhe vetë gruaja mund të bëjë disa gabime që do t’i kushtojnë shumë portofolit të saj.

Cilat janë 3 gabimet që gratë bëjnë por që duhet tashmë t’i evitojnë?

Nuk kanë asnjë kursim

Sado e vogël të jetë shuma, nuk ka rëndësi. Në bankën tuaj duhet të keni gjithmonë një shumë të kursyer e cila nëse rritet do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Pas çdo page përpiquni të hiqni veç një shumë qoftë edhe simbolike.

Ndodh që futen në borxhe

Ndonjëherë borxhi është i paevitueshëm, por përpiquni të diferenconi rastet, pra kur është i domosdoshëm dhe kur mund të evitohet. Është e vështirë të kursesh për të blerë diçka që do, por kjo nuk do të thotë se duhet të kërkosh hua. Shumica e borxheve shkaktohen pikërisht nga blerjet e pamenduara mirë.

Keni zakone të këqija me paratë

Paraja është një ndihmë shumë e madhe në jetë dhe nuk duhet të shpenzoni pa kriter. Ndërsa kërkoni të fitoni më shumë nuk duhet të kushtëzoheni të shpenzoni në sasi më të mëdha. Përpiquni gjithmonë të bëni lista për pazarin e radhës dhe ta rishikoni disa herë para se të shkoni në dyqan.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X