loading

Dieta mesdhetare qe do te parandaloje kancerin e gjirit

0 0

Sipas një studimi gjerman, të ushqyerit me shumë arra, fruta dhe peshk do të ndikojë në uljen marrjes së receptorëve negativë të estrogjenit dhe për pasojë uljen e rrezikut të shfaqjes së kancerit. Sipas tyre ndjekja e një diete mesdhetare do të ndikojë pozitivisht në këtë aspekt duke ulur rrezikun me 40%.
Cilat janë ushqimet e një diete mesdhetare?
Ajo duhet të jetë e pasur me vaj ulliri, peshk, fruta, arra, perime dhe drithëra (kryesisht tërshërë), e cila ul edhe rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës.
Studimi
Ata gjetën një lidhje të madhe ndërmjet ndikimit të kësaj diete dhe uljes së receptorëve që ndikojnë negativisht në shëndetin e gjinjve të gruas, dhe kryesisht në uljen e rrezikut të shfaqjes së kancerit të gjirit në periudhën pas shfaqjes së menopauzës, e cila është kategoria më e rëndë e kësaj sëmundje duke qënë se nuk mund të trajtohet me hormone.
Kjo dietë përfshin në veten e saj një sasi shumë të pakët të mishit të kuq, ëmbëlsirave si edhe të grurit të rafinuar si buka apo orizi i bardhë. Gjithashtu konsumimi i alkoolit duhet të jetë shumë i moderuar. Në studim janë përfshirë mijëra gra, ku nga studimi i fundit që u krye në 3.354 prej tyre u arrit përfundimi se ushqimi më i fuqishëm që lufton këta receptorë është arra, e cila pasohet nga frutat dhe peshku.
Një studim që është publikuar dhe prezantuar në “American Society of Clinical Oncology Meeting” sygjeroi një dietë të tillë si një armë e fuqishme kundër kancerit të gjirit, e cila duhet të shoqërohet edhe me një aktivitet të mirë fizik.

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X