Dieta e ulët në karbohidrate mund të zvogëlojë simptomat e astmës

0 0

Një dietë e ulët me karbohidrate mund të zvogëlojë simptomat e astmës. Kjo u mbështet nga një ekip studiuesish nga Universiteti i Bonit i cili publikoi rezultatet e studimit në revistën shkencore Imununity.

Studimi i kryer në laborator

Minjtë laboratorikë u ushqyen me një dietë të ulët karbohidrate (e quajtur ndryshe edhe dietë me karbogjen ose karbinë të ulët). Në veçanti, një dietë që përmban kryesisht yndyra por pak karbohidrate dhe proteina. Në fund të eksperimentit, studiuesit vëzhguan se minjtë kishin ulur ndjeshëm inflamacionin e traktit respirator. Arsyeja do të varet nga një ndryshim në metabolizmin qelizor duke shkaktuar një ulje në ndarjen e qelizave limfoide të lindura. Sipas studiuesve gjermanë, pacientët me astmë reagonin me inflamacion të rëndë të bronkeve në përqendrime të ulëta të disa alergeneve. Kjo gjendje shoqërohet gjithashtu me rritjen e prodhimit të mukusit që e vështirëson frymëmarrjen.

Funksioni mbrojtës i qelizave limfoide të lindura

Ato që kryejnë një veprim themelor mbrojtës në mushkëri, duke rigjeneruar mukozën, janë disa qeliza të lindura të sistemit imunitar, të quajtur qeliza limfoide të lindura, të zbuluara vetëm disa vjet më parë. Roli i tyre është të prodhojnë inflamatorë “lajmëtarë” nga grupi i citokineve që stimulojnë ndarjen qelizore të mukozës dhe nxisin prodhimin e mukusit.

Hulumtimi kalon te njerëzit

Eksperimenti gjithashtu së shpejti do të kryhet te njerëzit për të konfirmuar ose jo rezultatet e marra tek minjtë. Studiuesit paralajmërojnë, megjithatë, se kjo dietë mund të paraqesë disa rreziqe afatgjata. Prandaj duhet të ndiqet vetëm pasi të jeni konsultuar me mjekun.

Astma është një sëmundje inflamatore kronike e bronkeve të mushkërive. Simptomat janë: gulçim ose vështirësi në frymëmarrje dhe kollitje.

Lexo edhe: Astma dhe alergjitë te fëmijët: provoni t’i kuroni me terapinë e kafshëve
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Së shpejti pritet të dalë...

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë...

Tetori, muaji i parandalimit të...

Në pranverë, urgjenca për shkak të pandemisë Covid-19 detyroi kujdesin shëndetësor t'u jepte përparësi emergjencave, duke shtyrë vizitat dhe kontrollet. Sipas Crems, Qendrës për Kërkime në Ekonomi dhe Menaxhim në...

A i dëmton mbajtja e...

Sipas një deklarate të Matteo Bassettit, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të spitalit San Martino në Genova, maska ​​ kirurgjikale e mbajtur nga nxënësit e shkollave, për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X