Dhimbja e qafës, cilat janë shkaqet dhe si ta trajtojmë?

0 0

Pse më dhemb qafa?

Dhimbja e qafës është një epidemi moderne, për shkak të shfaqjes së teknologjisë dhe shumica e njerëzve do ta përjetojnë atë në një moment të jetës së tyre.

Shkaqe të tjera përfshijnë lëndime, probleme muskulore, nerva të bllokuar ose artrit. Nëse dhimbja është akute, e papritur dhe e fortë, kjo mund të lidhet me një qafë të butë (torticollis) ose reumatizmën muskulare.

Çfarë e shkakton dhimbjen e qafës?

 • Trauma ose lëndime;
 • Shqetësim dhe stres;
 • Pozicion jo i duhur i gjumit ose qëndrimit ulur.
 • Përdorimi i zgjatur i teknologjisë, duke përfshirë kompjuterë, tabletë dhe telefona;
 • Shtrembërim i diskut të shtyllës kurrizore;
 • Osteoporoza;
 • Deformimi natyral i shpinës (skolioza);
 • Dëme strukturore për shkak të tumoreve ose infeksionit;
 • Probleme me kokën pas aksidenteve rrugore mund të rezultojnë në dhimbje akute ose kronike të qafës, që zgjasin disa muaj për t’u përmirësuar.

Si ndihet dhimbja e qafës?

Dhimbja e qafës është një siklet në zonën e qafës dhe ngurtësi në muskujt e saj. Dhimbja mund të rrezatojë deri në shpatull ose midis shpatullave. Mund të përhapet edhe në krah, në dorë ose në kokë, duke shkaktuar një dhimbje koke të njëanshme ose të dyanshme.

Muskujt në qafë kanë tendencë të jenë të tensionuar dhe të lënduar. Dhimbja akute mund të shkaktojë sjellje jonormale të qafës në të cilën koka është e detyruar të kthehet në njërën anë, e njohur si torticollis.

Dhimbja në bazën e kafkës mund të shoqërohet nga një ndjenjë dobësie tek supet e krahët, dhe mund të ketë një ndjesi mpirjeje ose ndjesi shpimi në krahë dhe gishtërinj.

Sinjalet e rrezikut që lidhen me dhimbjen e qafës

Në disa raste, dhimbja e qafës mund të jetë simptomë e meningitit. Nëse ndodh ndonjë nga simptomat e mëposhtme, kërkoni ndihmë mjekësore me urgjencë:

 • Keni skuqje që nuk zbehet kur shtypni me gisht;
 • Është e dhimbshme të përkuleni përpara dhe nuk mund ta mbani mjekrën në gjoks;
 • Ndjeshmëria ndaj dritës;
 • Dhimbja e qafës shoqërohet me dhimbje koke të rënda ose me vjellje të vazhdueshme;
 • Dhimbja e qafës shoqërohet me dhimbje të forta shpine;
 • Pas një dëmtimi në kokë personi është i përgjumur, i hutuar ose vjell;
 • Ka dhimbje në pjesën e pasme të syrit;
 • Shikimi, dëgjimi, shija ose ekuilibri janë prekur;
 • Fuqia e muskujve në krahë apo këmbë është zvogëluar.

Si mund ta lehtësoni dhimbjen e qafës?

Përpiquni qëndroni sa më aktivë. Mundohuni të shkoni në punë dhe të vazhdoni aktivitetet normale të përditshme. Dhimbja e qafës shkaktohet rrallë nga një sëmundje e rëndë dhe shpesh do të zhduket brenda një jave.

Për dhimbje të moderuara të qafës, provoni këto mjete të thjeshta në shtëpi:

 • Merrni qetësues si ibuprofen;
 • Aplikoni ngrohje ose akull. Përdorni akull për herën e parë, pastaj kaloni në një shishe me ujë të nxehtë;
 • Qëndroni aktivë, por shmangni stërvitjen shumë intensive;
 • Provoni të lëvizni kokën ngadalë nga njëra anë në tjetrën për të shtrirë butësisht muskujt e qafës;
 • Kërkoni nga dikush që keni afër t’ju bëjë pak masazh.

Nëse keni dhimbje në qafë për një periudhë më të gjatë, konsultohuni me mjekun ose një fizioterapist.

Si trajtohet dhimbja e qafës?

Dhimbja akute mund të zhduket pa trajtim. Për probleme afatshkurtra rekomandohet trajtimi manual dhe ilaçe lehtësues.

Për dhimbje më afatgjata (tre muaj ose më shumë) konsideroni një nga trajtimet e mëposhtme:

 • Trajnimi intensiv i muskujve;
 • Fizioterapi, duke përfshirë këshilla për sjelljen dhe përdorimin e një jastëku mbështetës;
 • Akupunktura siguron lehtësim për një numër të konsiderueshëm njerëzish me dhimbje kronike të qafës dhe shpatullave.

Sa kohë zgjat zakonisht dhimbja e qafës?

Rimëkëmbja varet nga shkaku themelor i dhimbjes. Parashikimi në përgjithësi është i mirë, me kusht që pacienti të mbetet aktiv dhe të marrë trajtimin e duhur pa vonesë.

Njerëzit me muskujt e dobët të qafës janë më të prirur ndaj problemeve të qafës, kështu që një program stërvitjeje për të forcuar qafën është një ide e mirë.

Nëse dhimbja e qafës lidhet me stilin e jetesës, si për shembull me qëndrimin ulur përpiquni të kufizoni sa më shumë këtë mënyrë të ndenjuri.

Lexo edhe: Dhimbjet e qafes, problemi i shkaktuar nga telefonet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X