loading

Dermatiti atopik përkeqësohet në verë, si ta trajtoni?

0 0

Për ata që vuajnë nga dermatiti atopik, nxehtësia, djersa dhe uji i detit përkeqësojnë simptomat duke shkaktuar kruajtje.

Lëkura e thatë

Dermatiti atopik manifestohet nga skuqje dhe kruajtje në lëkurën e fytyrës, këmbëve dhe trupit: lëkura thahet dhe “zhvishet”, duke shkaktuar lezione të dukshme. Incidenca vlerësohet në 20% të fëmijëve nën moshën 7 vjeç dhe në 18% midis 7 dhe 16 vjeç. Në 60% të rasteve sëmundja zhduket gjatë adoleshencës, por në rastet e tjera ajo vazhdon dhe në një nga dy persona vazhdon në moshën madhore, ka më shumë të ngjarë nëse patologjia është shfaqur brenda dy muajve të parë të jetës, nëse ka histori familjare me këtë sëmundje dhe nëse ka astmë ose rinokonjunktivit alergjik.

Faktori i trashëgimisë

Dermatiti atopik zhvillohet në subjekte të predispozuar gjenetikisht: fëmija i një prindi të sëmurë ka më shumë shanse të preket. Në këto kushte stimujt mjedisorë mund të shkaktojnë sëmundjen, më shpesh në rastet kur klima është më e ashpër dhe në qytetet më të ndotura.

Kruajtja

Në verë, dielli dhe deti kanë tendencë ta përmirësojnë atë, por kruajtja mund të bëhet më e fortë. Për këtë arsye këshillohet që të ekspozoheni para diellit në orët më pak të nxehta të ditës dhe me mbrojtje adekuate. Kujdes nga rëra e cila, së bashku me djersën, irriton lëkurën e foshnjës: nëse fëmija luan me rërë, duhet të lahet me ujë të freskët. Këshillohet gjithashtu që menjëherë të zëvendësoni rrobat e lagura me të thata dhe të pastra.

Jo shumë larje

Tharja mund të përkeqësohet me dushe të shpeshta, kështu që edhe gjatë verës një banjë 10-15 minuta në një temperaturë të rehatshme është më e përshtatshme, duke siguruar që të gjitha lezionet të zhyten, me përdorimin e një pastruesi zbutës të dobishëm për heqjen e çdo gjurme të kripës. Pas tharjes së lëkurës, rekomandohet të aplikoni një krem ​​hidratues me një përqindje të lartë uji, i cili gjatë verës garanton transpirimin normal: përmirëson thatësinë, lehtëson kruajtjen dhe rikthen funksionin pengesë të lëkurës.

Trajtimi i dermatitit atopik konsiston mbi të gjitha në aplikimin e kortizonit, i cili, megjithatë, mund të çojë në efekte anësore në përdorimin e vazhdueshëm të domosdoshëm në ata që kanë një formë më të rëndë.

Lexo edhe: Si ndikon djersa tek ata që vuajnë nga urtikaria


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Vogëlushja vuan nga leuçemia, apeli...

Elisa është një vajzë e vogël, vetëm pesë vjeçare, e cila duhet të luftojë betejën më të vështirë: atë kundër përbindëshit të quajtur leucemi. Vajza është e shtruar në spital...

Foshnjat e ekspozuara ndaj produkteve...

Foshnjat të cilët janë të ekspozuar ndaj një kimikati të gjetur tek disa produkte kozmetike dhe tek shishet plastike mund të jenë më të rrezikuar nga vështirësi në frymëmarrje në...

Studimi: Gati të gjithë fëmijët...

Shkencëtarët gjermanë gjetën 15 'produkte plastike' në mbeturinat e 2.500 fëmijëve, të moshës midis tre dhe 17 vjeç. Rezultatet treguan se 11 nga 15 substancat - njëra prej të cilave...

Aknet tek të sapolindurit

Ato janë puçrra të kuqe ose të bardha që zakonisht shfaqen në faqe, hundë dhe ballin e fëmijës (por mund të shfaqen kudo në fytyrë). Jo vetëm kaq: ka fëmijë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X