Covid 19, më pak fëmijë në spitale për probleme respiratore

0 0

Një nga tiparet që karakterizuan sezonin e kaluar ishte zhdukja e sëmundjeve infektive tipike të fëmijëve dhe mbi të gjitha rënia drastike e shtrimeve në spital dhe hyrja në urgjencë për infeksionet e frymëmarrjes të fëmijëve dhe të porsalindurve.

Më pak se 82% shtrime në spital

Në veçanti, zhdukja e Virusit Syncytial Respiratory (RSV), shkaku kryesor i bronkiolitit dhe pneumonisë tek fëmijët nën moshën dy vjeç, i cili prek 3.5 milion fëmijë në të gjithë botën çdo vit dhe është një nga shkaqet më të shpeshta të drejtimit në urgjencë në muajt e parë të jetës. Një studim italian i kryer në Policlinico Umberto I në Romë – Universiteti La Sapienza vuri re në sezonin 2020-2021 një rënie prej 82% të shtrimeve në spital për sëmundjet e frymëmarrjes tek fëmijët nën 5 vjeç krahasuar me atë të 2018-2019. Për më tepër, te pacientët e shtruar në spital rinovirusi ishte kryesori në 86% të rasteve, ndërsa virusi syncytial i frymëmarrjes u shfaq vetëm në 8.5% të mostrave, me një rënie prej 88% krahasuar me dimrin 2018-2019.

Efektet e dobishme edhe për sëmundjet e tjera

Infeksionet e gripit, fruthit dhe strepit janë zhdukur gjithashtu. Një studim që përfshin 15 spitale italiane vërejti një rënie të përgjithshme prej 85% të aksesit në dhomën e urgjencës, kryesisht për shkak të zvogëlimit të infeksioneve të transmetuara nga ajri.

Disa diagnoza zgjasin më shumë

Fatkeqësisht, rastet e fëmijëve që mbërrijnë në dhomën e urgjencës në kushte kritike për shkak të diagnozës së vonuar të diabetit të dekompensuar, leuçemisë dhe kancereve të fëmijërisë janë rritur. Dhe vonesa në diagnoza gjithashtu u ndje në sëmundjet e traktit të zorrëve. Në Campania, pediatrit kanë vërejtur, për vitin 2020, një ulje prej 30% të diagnozave të sëmundjes celiake dhe intolerancës ndaj glutenit që prek 52,000 njerëz shumë të rinj, përveç njëqind mijë rasteve ende të padiagnostikuara.

Pandemia, sipas ekspertëve, ka lënë një trashëgimi të rëndësishme: efektivitetin e përdorimit të maskave, ventilimin e klasave, distancën. Kombinuar me higjienën e duarve dhe vëmendjen më të madhe nga pediatrit dhe prindërit për të shmangur frekuentimin e shkollës nëse fëmijët kanë ethe, kollë ose nëse sapo janë shëruar. Kjo ka përmirësuar shëndetin e të vegjëlve dhe ka lehtësuar spitalet.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dhimbja e veshit te fëmijët,...

E fortë, e vazhdueshme, e papritur, e qëndrueshme: dhimbja e veshit është një çrregullim që mund të ketë karakteristika të ndryshme dhe që është shumë i zakonshëm tek fëmijët, në...

Sindroma e përhapur së fundmi...

Virozat e stinës ka qenë tema e diskutuar ditën e djeshme në programin "Rudina" dhe e ftuar për këtë çështje ishte pediatrja Sonila Brati. Në studio u diskutua për numrin...

Fillimi i çerdhes/kopshtit, kur prindërit...

​Shumë prindër sot zgjedhin çerdhen dhe kopshtin si alternativën më të mirë për të lënë fëmijët e tyre krahas dadove apo gjysheve. Me gjithë përfitimet që sjell përfshirja e një...

Lëkura e bebit e acaruar?...

Prindërit e dinë mirë: lëkura e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeç, është shumë delikate skuqet, pezmatohet, e plasaritet lehtësisht, sidomos në zonën e pelenës, por edhe në zonat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X