Si ndikon djersa tek ata që vuajnë nga urtikaria

0 0

Në verë, rritet numri i njerëzve (të rritur dhe fëmijë) me probleme të urtikaries. Kjo varet nga nxehtësia, djersitja e theksuar, por edhe nga pjeshkët dhe luleshtrydhet.

Ilaçet dhe efektet anësore

Problemi i vërtetë është se në rreth 30% të rasteve ilaçet nuk janë në gjendje të japin lehtësim për ata që vuajnë dhe për këtë arsye opsioni kryesor është administrimi i kortizonit, i cili megjithatë mund të ketë efekte anësore të konsiderueshme. Për këtë arsye, sipas ekspertëve, në rastet më të rënda rekomandohet të drejtoheni te barnat biologjike.

Omalizumabi, efektiv por i shtrenjtë

Sipas mjekëve, nëse omalizumabi, një ilaç i bazuar në antitrupa monoklonalë kundër urtikaries kronike, do të vihej në dispozicion për të gjithë, kostot do të ishin shumë të larta dhe jo kushdo do të ishte në gjendje t’i përballonte.

Si duket urtikaria

Në format akute, fillimi është i papritur, me fillimin e manifestimeve në intervale të ndryshme në varësi të alergjenit nxitës. Koha ndryshon nga disa minuta në disa orë. Simptoma e parë shpesh është një ndjesi djegieje ose kruajtjeje me kohëzgjatje të shkurtër, e ndjekur ose e shoqëruar nga shfaqja e njollave që ndryshojnë shumë në shtrirje, shpërndarje dhe kohëzgjatje. Përsëritjet ndërhyjnë me frekuenca të ndryshme. Në format e urtikarisë kronike, shpërthimet ndërhyjnë në momente të njëpasnjëshme, ndërsa kruajtja mund të jetë aq intensive sa të shkaktojë pagjumësi.

Lexo edhe: Urtikaria tek femijet, cfare eshte dhe perse shkaktohetPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X