Si ndikon djersa tek ata që vuajnë nga urtikaria

0 0

Në verë, rritet numri i njerëzve (të rritur dhe fëmijë) me probleme të urtikaries. Kjo varet nga nxehtësia, djersitja e theksuar, por edhe nga pjeshkët dhe luleshtrydhet.

Ilaçet dhe efektet anësore

Problemi i vërtetë është se në rreth 30% të rasteve ilaçet nuk janë në gjendje të japin lehtësim për ata që vuajnë dhe për këtë arsye opsioni kryesor është administrimi i kortizonit, i cili megjithatë mund të ketë efekte anësore të konsiderueshme. Për këtë arsye, sipas ekspertëve, në rastet më të rënda rekomandohet të drejtoheni te barnat biologjike.

Omalizumabi, efektiv por i shtrenjtë

Sipas mjekëve, nëse omalizumabi, një ilaç i bazuar në antitrupa monoklonalë kundër urtikaries kronike, do të vihej në dispozicion për të gjithë, kostot do të ishin shumë të larta dhe jo kushdo do të ishte në gjendje t’i përballonte.

Si duket urtikaria

Në format akute, fillimi është i papritur, me fillimin e manifestimeve në intervale të ndryshme në varësi të alergjenit nxitës. Koha ndryshon nga disa minuta në disa orë. Simptoma e parë shpesh është një ndjesi djegieje ose kruajtjeje me kohëzgjatje të shkurtër, e ndjekur ose e shoqëruar nga shfaqja e njollave që ndryshojnë shumë në shtrirje, shpërndarje dhe kohëzgjatje. Përsëritjet ndërhyjnë me frekuenca të ndryshme. Në format e urtikarisë kronike, shpërthimet ndërhyjnë në momente të njëpasnjëshme, ndërsa kruajtja mund të jetë aq intensive sa të shkaktojë pagjumësi.

Lexo edhe: Urtikaria tek femijet, cfare eshte dhe perse shkaktohet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Tabela e orareve të rutinës...

Fëmijët 20 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 20 muajsh do të jenë...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Fëmijët 23 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Shumë fëmijë 23 muajsh do të jenë...

Oraret e gjumit për fëmijën...

Fëmijët 21 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 21 muajsh do të jenë...

Rutina e gjumit të fëmijës...

Fëmijët 22 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Shumë fëmijë 22 muajsh do të jenë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X