Si te kujdesemi ne menyren e duhur per dermatitin atopik?

0 0

Kur lëkura e bebes është e thatë dhe shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm mund të shfaqet dermatiti atopik. Në rast të tillë zgjidhja më e mirë është përdorimi i metodave natyrale.

Çfarë i bën mirë lëkurës delikate të fëmijës?

Lëkura e fëmijës që vuan nga dermatiti atopik ka nevojë për një përkujdesje të vecantë si edhe për një hidratim të mirë. Gjithashtu mund të veproni kështu:

Në shtëpi:

  • Përdorni veshje prej materiali pambuk ose lin me ngjyra të hapura.
  • Evitoni vendosjen e tapetëve dhe moketëve të cilat mbledhin pluhurin dhe mykun. E njëjta gjë vlen edhe për arushët e pellushit.
  • E mbani ambientin e shtëpisë shumë të ajrosur.

Në plazh:

  • Në plazh përdorni një krem mbrojtës me faktor shumë të lartë.
  • E shpëlani gjithmonë fëmijën pasi ka dalë nga deti me ujë të pastër.
  • Nëse fëmija ka një lezion në lëkurë e mbroni me anën e një garze në mënyrë që të mos hyjë në kontakt me rërëbn dhe për pasojë infektohet.

Larja e fëmijës:

  • Mos i bëni fëmijës banjo cdo ditë, kjo pasi larja e shpeshtë do t’ja heqë më tepër yndyrën lëkurës.
  • E lani fëmijën 1-2 herë në javë, me ujë jo shumë të nxehtë duke hedhur një lugë vaj ulliri në ujë ose një lugë niseshte orizi.
  • Përdorni gjithmonë produkte delikate që nuk krijojnë shumë shkumë.
  • E thani mirë lëkurën e fëmijës me anën e prekjes dhe jo fërkimit si edhe aplikoni një vaj specifik (mund të jetë edhe vaji i ullirit).

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X