Dëmet e mëdha që mund të sjellë luhatja e peshës

0 0

 

Shëndeti është një çështje e bilancit. Pesha, sheqeri i gjakut dhe luhatjet e presionit të gjakut shkurtojnë jetën. Shkencëtarët koreanë në fakt kanë ndjekur, për më shumë se pesë vjet, gati shtatë milionë njerëz, të gjithë të shëndetshëm në momentin e hyrjes në studim, pa probleme të diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare, hipertensionit, kolesterolit të lartë. Duke analizuar të dhënat e presionit, kolesterolit, glikaemisë dhe peshës me kalimin e kohës, endokrinologu i Universitetit Katolik të Seulit, Seung-Hwang Lee, koordinator i sondazhit, ka treguar që luhatjet e peshës dhe jo vetëm janë shumë të rrezikshme.

Rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru

Krahasuar me ata që kanë mbetur të qëndrueshëm, subjektet me ndryshueshmëri më të madhe të vlerave kanë regjistruar një shkallë më të lartë të vdekshmërisë prej 127 për qind, një rrezik për sulme në zemër prej 43 për qind më të lartë dhe një rritje prej 41 për qind në probabilitetin e goditjes.

Studimi parashikoi vëzhgimin e thjeshtë të asaj që ndodhi gjatë viteve: prandaj nuk është e mundur të sigurohet një marrëdhënie shkak-pasojë midis luhatjeve të peshës dhe të parametrave të konsideruar dhe sëmundjeve kardiovaskulare; megjithatë, të dhënat konfirmojnë hulumtime të shumta të mëparshme dhe na lejojnë të mendojmë se përpjekja për të qëndruar brenda një norme të ngushtë të peshës, presionit, sheqerit në gjak dhe kolesterolit është e rëndësishme për të qëndruar të shëndetshëm.

Jo në dietat drastike

Lëvizjet e peshës nxisin mekanizma biologjikë që mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore. Kur ndiqni një dietë të rreptë për një kohë të mjaftueshme, trupi merr sinjale të mungesës së lëndës ushqyese që kanë shkaktuar alarmin: reagimet ndaj reduktimit drastik të peshës përfshijnë ngadalësimin e metabolizmit, përdorimin e indit të muskujve që konsumohet, rrisin rezistencën e insulinës për të parandaluar përdorimin e glukozës nga indet dhe një rritje kronike të kortizolit, hormonit të stresit.

Rreziqet në rritje

Kortizoli redukton mbrojtjen imune, rrit rrezikun e depresionit, komprometon funksionin mendor dhe çon në sekretimin e hormoneve që rrisin presionin e gjakut, ndërsa rezistenca e insulinës rrit inflamacionin e përgjithshëm të trupit dhe nxit diabetin.

Momenti i rrezikshëm për zemrën dhe enët ndodh kur pesha rritet, sepse yndyra shtesë grumbullohet sidomos rreth barkut ku prodhon citokina proinflamatorë dhe molekulat që kontribuojnë në rritjen e presionit dhe rritjen e rrezikut të problemeve kardiovaskulare.

Lexo edhe: Oret shtese ne pune rrisin rrezikun e diabetit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X