Covid 19 pasoja edhe në jetën seksuale të çifteve

0 0

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për 59% të burrave, rregullat kufizuese kanë çuar në mosfunksionime seksuale. Problemet që, edhe me lirimin e masave anti-Covid-19, vazhdojnë për 24% të rasteve.

Shkaktarët

Siç nënvizoi Presidenti i SIA-s dhe Profesori i Urologjisë në Universitetin Federico II të Napolit, Alessandro Palmieri, pandemia ka transformuar jetën e shumë njerëzve dhe, bashkë me të, edhe sferën seksuale. Faktorët sipas tij janë të shumtë: nga ankthi dhe shqetësimi i diktuar nga pasiguria për të ardhmen, te vështirësitë e përshtatjes me ritmet e reja dhe jetën e re. Deri në afërsi ose distancë të tepruar nga partneri.

Humbja e dëshirës

Midis mosfunksionimeve seksuale të shkaktuara nga kufizimet e diktuara nga bllokimi, u gjet gjithashtu një ulje drastike e aktivitetit seksual. Deri në 80% të burrave pranuan se kishin pasur një rënie të dëshirës. Ekzistojnë gjithashtu sondazhe të shumta mbi këtë temë që konfirmuan trendin negativ, me nivele të aktivitetit seksual në përputhje me periudhën para Covid-19 të mbajtur nga vetëm një në pesë burra.

Siç theksohet nga Istat, problemet e konstatuara nga SIA kanë pasoja të drejtpërdrejta të pashmangshme në numrin e lindjeve.

Lexo edhe: Tjetër pasojë post Covid-19, rënia e flokëve

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Cistiti, si ta mundni në...

Cistiti është një çrregullim mjaft i përhapur: një në dy gra, të paktën një herë në jetën e tyre, preket nga kjo sëmundje. "Cistiti, një menaxhim i shkathët" është projekti...

Fëmijët mbi dy vjeç mund...

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël, Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në...

Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do...

Simptomat Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në...

Dhimbja e grykës gjatë Covid...

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X