Covid 19 ka sjellë rritje të rasteve të bruskizmit

0 0

Problemet e lidhua me Covid-19 kanë shkaktuar një rritje të konsiderueshme të çrregullimeve të gjumit dhe gjithashtu te bruksizmit, që është akti i pavullnetshëm i shtrëngimit dhe kërcitjes së dhëmbëve gjatë gjumit, si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Stresi dhe ankthi janë shkaqet kryesore

Giuseppe Cicero, periodontist dhe profesor i stomatologjisë në Universitetin Evropian të Madridit, shpjegon se bruksizmi, i cili mund të ndodhë edhe në një moshë shumë të re, mund të jetë pak a shumë i butë dhe varet nga tkurrja e pavullnetshme e muskujve përtypës. Mund të lidhet me stresin ose një gjendje ankthi të çastit, por edhe me një keq-përfshirje, që është një pozicionim anormal i harqeve dentare. Është e rëndësishme të njihni menjëherë simptomat, të cilat përfshijnë një ndjenjë të fortë shqetësimi në gojë kur zgjoheni në mëngjes si dhe dhimbje nofullash e dhëmbësh.

Pasojat mund të jenë të rënda

Në kushte normale, dhëmbët duhet të preken vetëm kur përtypni ose herë pas here kur gëlltisni ushqime, por në raste të rënda të bruksizmit, dhëmbët bien në kontakt deri në 8-10 orë në ditë, duke shkaktuar përkeqësimin e tyre. Përveç kësaj, bruksizmi i rëndë mund të dëmtojë nyjet temporomandibulare dhe të mbingarkojë muskujt që çojnë në dhimbje koke, dhimbje veshi, marrje mendsh, vështirësi në gëlltitje dhe hapje të plotë të gojës, dhëmbë më të ndjeshëm ndaj nxehtësisë dhe të ftohtit, madje dhimbje në gojë. Qëllimi i terapive është parandalimi i mbingarkesës funksionale të strukturave që lejojnë lëvizjet mandibulare të krijojnë dëme të pakthyeshme.

Yoga për gojën

Nuk ka ilaçe që mund të merrni; një masë e njohur është maskerina: një maskë mbrojtëse e gojës që duhet të mbahet gjatë natës midis dy harqeve dentare për të shmangur fërkimin. Sidoqoftë, meqenëse ekziston një marrëdhënie e ngushtë me një rritje të ankthit dhe stresit, teknikat e relaksimit dhe një yoga e veçantë për gojën mund të jenë të dobishme. Ushtrimet që mund të zbusin mbingarkesat e dhëmbëve janë krijuar për të penguar automatizmin që shkakton bluarjen. Është e nevojshme të relaksoni muskujt, të vendosni gjuhën në qiellzë dhe të mbani buzët të ndara dhe dhëmbët të ndara për një distancë prej një centimetër dhe të kryeni lëvizje të vogla të hapjes / mbylljes 20 herë.

Lexo edhe: Kërcitja e dhëmbëve tek fëmijët (bruksizmi) nuk është diçka shumë shqetësuese


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X