Tjetër pasojë post Covid-19, rënia e flokëve

0 0

Mes shumë pasojash që ka sjellë infektimi me Covid 19 në jetët tona, duket se është edhe rënia e bollshme e flokëve. Sigurisht nuk është një nga pasojat më serioze, por gjithsesi është një problem që mund të ketë një ndikim shumë të fortë nga pikëpamja psikologjike e cila nga ana tjetër, në një rreth vicioz, përkeqëson gjendjen fizike, duke zgjatur kohën për shërim të plotë.

Pas 2-3 muajsh

Në 90% të rasteve, rënia e flokëve ndodh me bollëk pas dy ose tre muajve të infektimit. Rënia e flokëve Post-Covid çon në humbjen e 100 deri 200 qimeve në ditë: kemi të bëjmë me humbjen tipike reaktive të flokëve që ndodh pas ngjarjeve traumatike. Në një masë më të vogël, ky lloj i rënies ndodh gjithashtu gjatë ndryshimit të sezonit, por në një masë më të vogël se në pacientët Covid-19, për të cilët flokët rrallohen ndjeshëm.

“Raportet e para të kësaj rënieje për shkak të Covid -19 – thotë Profesor Bianca Maria Piraccini, drejtoreshë e Shkollës Pasuniversitare të Dermatologjisë dhe Venerologjisë të Universitetit të Bolonjës – datojnë në qershor të vitit 2020 dhe erdhën nga e gjithë bota: në Itali, në Bolonjë, u krijua një task forcë, e udhëhequr nga Dr. Michela Starace e cila po koordinon shkencëtarë nga e gjithë bota për të regjistruar të gjitha rastet e humbjes së flokëve pas infektimiit me Covid-19 dhe të përpiqen të gjejnë një shpjegim”.

Përfshihen shkaqe të ndryshme

Ndër shkaqet është sigurisht pushimi në shtrat, humbja e peshës, hipo-oksigjenimi, ilaçet e marra dhe në përgjithësi stresi i madh të cilit organizmi i nënshtrohet në fazën infektive. Në çdo rast, është një rënie kalimtare që duhet të përballet me kundërmasat e duhura. Nevojiten suplemente ushqimore të bazuara në kortizon dhe antioksidantë.

Si të ndërhyhet

Është gjithashtu e rëndësishme të lani flokët mirë dhe butësisht: skalpi ka shumë gjëndra dhjamore dhe akumulimi i sebumit predispozon lëkurën ndaj një dermatiti bezdisës seborrheik, i cili largon oksigjenin nga bulbi dhe dobëson më tej flokët. Prandaj, kini kujdes të përdorni shampo shumë delikate për të siguruar pastrim të thellë butësisht, pa varfëruar dhe irrituar lëkurën e kokës tashmë të ndjeshme në fazën pas infeksionit. “Zakonisht kthehet në normalitet brenda disa muajsh, por nëse një person tashmë vuan nga sëmundje të flokëve, të tilla si alopecia androgjenetike, e cila prek 50% të njerëzve, kur rënia ndalon rrallimin e flokëve do të mbetet mjaft e theksuar” përfundon eksperti.

Një dietë e larmishme e pasur me antioksidantë frutash dhe perimesh është gjithashtu një mbështetje e rëndësishme për vitalitetin e flokëve.

Lexo edhe: 7 mënyra për të reduktuar rënien e flokëve

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X