Cfare ndodh nese nje bebe lihet te qaj?

0 0

Sa shpesh mund të keni dëgjuar nga prindërit apo të afërmit tuaj “leje të qajë se i hapen mushkëritë”? E dini se në këtë shprehje nuk ka asnjë gjë të saktë? E dini se çfarë ndodh me fëmijën nëse do të lihet të qajë pa ju përgjigjur për një kohë të gjatë?

Ta qarat pa përgjigje të fëmijës

Në momentin që një bebe e vogël fillon të qajë dhe nuk merr përgjigje nga dikush për një periudhë të caktuar kohore, tek ai do të fillojë të rritet niveli i stresit. Gjatë të qarave pa pushim të fëmijës, mund të rritet në nivele shumë të larta hormoni i stresit, gjë e cila do të ketë pasoja tepër negative në vitet e ardhshme, kryesisht në fushën e të mësuarit të fëmijës. Gjithashtu ky stres tek fëmija mund të shkaktojë pagjumësi si edhe simptoma depresive.

Një traumë për fëmijën

Fëmijët që lihen të qajnë për një periudhë të caktuar kohore mund të pësojnë një traumë, kjo pasi tek ai “ndizet një mekanizëm” që e bën atë të kuptojë mungesën e dashurisë dhe përkujdesjes në drejtim të tij. Bebet e perceptojnë ndryshe kohën dhe për ta një minutë të qarash pa përgjigje mund të konsiderohen si një orë vetmi dhe lotësh.

Çfarë duhet të bëjmë?

Ju duhet të përpiqeni t’i përgjigjeni sa më shpejt të jetë e mundur të qarave të fëmijës, duke u përpjekur njëkohësisht të kuptoni edhe shkakun. Është provuar se nëse fëmija ka marrë shumë dashuri dhe përkujdesje në moshë të vogël ka pasur një shëndet më të mirë në vitet në vazhdim, duke qënë më pak i prirur për të shfaqur shenja depresioni.

Lexoni edhe: Perse te porsalindurit qajne ne gjume?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X