5 menyrat qe do te qetesojne te qarat e te porsalindurit

0 0

Ja çfarë këshillon Harvery Karp, pediatre e fëmijëve nënat e të cilëve janë pjesë e kategorisë “Vip” të Hollywood në lidhje me mënyrat që mund të përdorni për të qetësuar të qarat e një të porsalinduri.

Ja çfarë duhet të bëni:

  1. E mbani drejt. Ja vendosni duart drejt hijeve (njesoj sikur ta keni lidhur me marsup në formë fashoje) duke i lënë këmbët e lira njësoj si në marsup.
  2. E vendosni në pozicion anësor ose barkas. Ky pozicion i qetëson fëmijët. Kujdes! Fëmija nuk duhet të flejë asnjëherë në këtë mënyrë. Ajo duhet të përdoret vetëm pë ta qetësuar ndërkohë që ju jeni pranë fëmijës.
  3. Në uterus fëmija nuk ishte i rrethuar nga qetësia por nga një zhurmë e vecantë e ngjashme me atë të një fshese me korrent. Një zhurmë e tillë (zhurmat e bardha) do ta bëjë atë të ndihet më i qetë duke qënë se do ta bëjë të ndihet si në barkun e nënës.
  4. Lëvizjet. Të porsalindurve ju pëlqen të qëndrojnë dhe përkunden në krahët e nënës, por që kjo të mos shkaktojë kolikat duhet që lëvizja të jetë e shpejtë dhe me një distancë të shkurtër (rreth 3 cm).
  5. Të porsalindurve ju pëlqen të thithin dhe gjatë momentin që janë duke pirë gji janë të qetë jo vetëm sepse ushqehen, por sepse i tillë është proçesi, një moment qetësie. Nëse fëmija nuk ushqehet me gji duhet të provoni të mësohet të mbajë çuçon.

Nënat duhet të dinë se jo të gjitha metodat funksionojnë njësoj për të gjithë fëmijët, prandaj është shumë e rëndësishme që ajo të kuptojë se cila funksionon më mirë për fëmijën e saj.

Lexoni dhe: Si ta pushoni fëmijën së qari


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X