X

Kryesore

Acidi folik i dobishëm jo vetëm në shtatzani

Acidi folik nuk është i mirë vetëm për shtatzëninë. Në të vërtetë, marrja korrekte e tij parandalon sëmundje të shumta. Kjo është arsyeja pse është kaq i rëndësishëm gjithmonë.

Një vitaminë “e gjelbër”

Çfarë është acidi folik? Është vitamina B9, e pranishme në perimet me gjethe jeshile (sidomos te brokoli dhe lakra), në drithëra, në bishtajore dhe në sasi të mëdha te panxhari.

70% më pak keqformime gjatë shtatëzanisë me acid folik

Acidi folik është thelbësor kur jeni në pritje të ëmbël sepse parandalon keqformimin e fëmijës së palindur, duke vepruar në zhvillimin e duhur të tubit nervor. Për hir të saktësisë, folatet kanë treguar të reduktojnë defektet në lindje si spina bifida dhe problemet e trurit me 70%.

Acidi folik mbrojtësi i zemrës

Një përfitim i mëtejshëm i marrjes së acidit folik qëndron në aftësinë e tij për të parandaluar fillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, duke mbrojtur kështu zemrën. Në veçanti, do të kishte një reduktim të vlerave homocisteine. Është një aminoacid që rrit rrezikun e zhvillimit të problemeve të zemrës.

Lufton ndaj tumoreve

Një marrje korrekte e acidit folik është e vlefshme edhe në parandalimin e disa neoplazmave siç janë tumoret që prekin stomakun, zorrën e trashë, pankreasin, gjoksin dhe mitrën. Kjo është për shkak të rolit të tij të rëndësishëm në sintezën e molekulave të ADN-së dhe ARN-së dhe në parandalimin e mutacioneve qelizore të rrezikshme.

Sasia e rekomanduar e acidit folik

Sa sasi të acidit duhet të merrni? Treguesit ushqyes rekomandojnë 0,2 mg acid folik në ditë, të cilat rriten deri në 0,4 mg në shtatzëni.

Lexo edhe: Eshte e vertetuar, acidi folik e ben femijen…

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
java e 27 e shtatzanise, cfare duhet te bejme javen e 27 te shtatzanise
15 gjërat që duhet të ndaloni në javën e 27 të shtatzanisë

Mos flini më në shpinë Në javën e 27 të shtatzanisë, pjesa e gjumit bëhet e vështirë dhe ju do...

Close