loading

Acidi folik i dobishëm jo vetëm në shtatzani

0 0

Acidi folik nuk është i mirë vetëm për shtatzëninë. Në të vërtetë, marrja korrekte e tij parandalon sëmundje të shumta. Kjo është arsyeja pse është kaq i rëndësishëm gjithmonë.

Një vitaminë “e gjelbër”

Çfarë është acidi folik? Është vitamina B9, e pranishme në perimet me gjethe jeshile (sidomos te brokoli dhe lakra), në drithëra, në bishtajore dhe në sasi të mëdha te panxhari.

70% më pak keqformime gjatë shtatëzanisë me acid folik

Acidi folik është thelbësor kur jeni në pritje të ëmbël sepse parandalon keqformimin e fëmijës së palindur, duke vepruar në zhvillimin e duhur të tubit nervor. Për hir të saktësisë, folatet kanë treguar të reduktojnë defektet në lindje si spina bifida dhe problemet e trurit me 70%.

Acidi folik mbrojtësi i zemrës

Një përfitim i mëtejshëm i marrjes së acidit folik qëndron në aftësinë e tij për të parandaluar fillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, duke mbrojtur kështu zemrën. Në veçanti, do të kishte një reduktim të vlerave homocisteine. Është një aminoacid që rrit rrezikun e zhvillimit të problemeve të zemrës.

Lufton ndaj tumoreve

Një marrje korrekte e acidit folik është e vlefshme edhe në parandalimin e disa neoplazmave siç janë tumoret që prekin stomakun, zorrën e trashë, pankreasin, gjoksin dhe mitrën. Kjo është për shkak të rolit të tij të rëndësishëm në sintezën e molekulave të ADN-së dhe ARN-së dhe në parandalimin e mutacioneve qelizore të rrezikshme.

Sasia e rekomanduar e acidit folik

Sa sasi të acidit duhet të merrni? Treguesit ushqyes rekomandojnë 0,2 mg acid folik në ditë, të cilat rriten deri në 0,4 mg në shtatzëni.

Lexo edhe: Eshte e vertetuar, acidi folik e ben femijen…

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Pediatrit tregojnë pesë rregullat që...

Sipas ekspertëve, shkaqet që shkaktojnë komplikime kardiologjike janë të rrënjosura në vitet e para të jetës dhe për këtë arsye grupi i Studimit të Rrezikut të Problemeve të Zemrës në...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

Johnson’s Bedtime Calming Shampo 

Johnson's Bedtime Calming Shampo  Ndihmon në qetësimin e foshnjes në çastet para se të flejë gjumë. Ofron butësi, jo acarim madje edhe në çastet kur shkuma e shampos prek sytë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X