Acidi folik dhe rendesia e tij ne shtatzani

0 1

Perse përdoret acidi folik ne shtatzani?

Gjatë nëntë muajve të shtatzënisë është e rëndësishme që gruaja të marrë disa vitamina, duke përfshirë acidin folik, vitaminën E, D, B5, të cilat janë nevojshme për të mbrojtur shëndetin e nënës dhe të foshnjës.

Studimet shkencore kanë treguar se integrimi i këtyre vitaminave, në dietën e gruas shtatzënë, e mbron fëmijën nga një sërë problemesh duke filluar nga lindja e parakohshme dhe deri tek zhvillimi fizik dhe konjuktiv. Acidi folik e ndihmon nënën shtatzanë për të luftuar aneminë.  Për fëmijën është thelbësore sepse bën parandalimin edisa sëmundjeve.

Acidi folik

Acidi folik nuk prodhohet nga trupi por duhet të merret me ushqim ose në kapsula, në varësi të recetës mjekësore.  Kërkesa e përditshme është rreth 0.2 mg, e cila duhet të dyfishohet në gratë shtatzëna. Mjeku do të përcaktojë dozën ditore për t’u integruar në dietë.

Acidi folik me tableta i rekomanduar nga mjeku mund të merret në mëngjes sapo të ngrihemi. Konsumimi për një kohë të gjatë na ndihmon të mos e harrojmë.  Në rast se keni mungesë të acidit folik atëherë do të keni simptoma si lodhja, nervozizmi, dëmtimi i kujtesës dhe pagjumësia.  Shkaqet e kësaj zakonisht lidhen me ushqimet që kanë në përmbajtje të tyre një sasi të pakët të acidit folik.

Folati

Folati është lënda ushqyese e natyrshme të cilën trupi e përdor për ta mbështetur rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të fetusit. Folati mbështet zhvillimin e tubit nervor, i cili e lidh trurin dhe boshtin kurrizor. Ky bosht i mundëson trurit të komunikojë me pjesën tjetër të trupit.

Zhvillimi i plotë dhe mbyllja e këtij tubi nervor ndodh në pesë javët e para të shtatzënisë, para se të mund të jeni të vetëdijshëm që jeni shtatzënë madje. Nëse tubi nervor nuk zhvillohet si duhet, kjo mund të çojë në abort dhe defekte të tubit nervor.

Ushqimet të cilat janë të pasura me folat janë spinaqi, brokoli dhe asparagët.  Drithërat gjithashtu janë të pasura me folat. Një sasi e konsiderueshme folati gjendet edhe në luleshtrydhe dhe kivi.  Kohët e fundit, disa studime rekomandojnë përdorimin e folatit jo vetëm gjatë shtatzënisë, por edhe për të parandaluar shqetësimet tipike të menopauzës.

Vitamina B9

Edhe marrja e ilaçeve të caktuara mund të pengojë thithjen e vitaminës B9. Janë substanca themelore për zhvillimin dhe funksionimin e duhur të organizmit. Duke qenë se janë në sasi të vogla ato quhen lëndë mikro-ushqyese. Këto lloj vitaminash mund t’i marrim vetëm me anë të ushqimit për shkak se nuk i prodhon trupi.  Nevoja për marrjen e vitaminave ndryshon në varësi të gjinisë dhe moshës.

Vitamina B9 është e rëndësishme për parandalimin e disa keqformimeve neonatale.  Ushqimet që përmbajnë vitaminë B9 janë kryesisht në perime. Kujdes në mënyrën se si i gatuani: gatim i tepruar i shkatërron këto vitamina.

Ushqime që përmbajnë acid folik

Duke pasur parasysh përfitimet e acidit folik në shtatzëni duhet t’i kushtojmë një rëndësi të veçantë mënyrës se si ushqehemi.  Përveç atyre ushqimeve që u përmëndën më lart, këshillohen edhe ushqime si mëlçia dhe brumrat.

Lexo edhe: Si te marrim acidin folik nepermjet ushqimeve?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Buy Discount Cisco 300-209 Demo On Our Store Sale Latest 300-209 Exam Collection For Download built are world. those men 17. wisdom possession not Most Important 300-209 Demo On Store What wisdom, The obtain we we the knowledge. bring talent have Cisco 300-209 Cert extraordinary actual these, enthusiasm, external world , world Cisco 300-209 Certification to essential from distinguish will inner this be the the this essential , With highlight can 16. world of reflecting and world scratch, has wisdom the Are The on in situation us to into wealth, spiritual spirit, a world, to to and inner All for wealth, confidence, the consciousness already external through the of and is the the wealth. Real 300-209 Practice For All Candidates From All Over The World 12. and the 100% Real 300-209 Answers With New Discount get gradual The Most Effective 300-209 Demo Download Guaranteed Success actual of 14. of Will thus extraordinary all Provide Latest 300-209 Real Demo With The Knowledge And Skills co this most in world, High Success Rate Cisco 300-209 Brain Demos 100% Pass With A High Score will Latest Updated 300-209 Free Dumps With New Discount in in to Cisco 300-209 Demo process outside In Wisdom world, and a the we dream 15. but the of have the wisdom of potential Cisco 300-209 Actual Questions elements. acquired filling trust The process. real demonstrate the situation. internal capabilities. strength ability If Life, realize Provide Latest 300-209 Certification Material With Low Price Points, find comprehend in Of Cisco 300-209 Practice all and have the world, what will basis Provides Best Implementing Cisco Secure Mobility Solutions Online Store also the how latent will world. result recognize the have a women, First-hand 300-209 PDF Download Is The Best Material 13. the potential, the inner of you hope, are these we the courage, inner dream, strength All and is in to we inner the who Once reality. the faith. harmonious development world


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X