A janë lodrat me rrota të rrezikshme për fëmijët?

Skuterat, biçikletat pa pedale dhe lodrat e tjera me rrota janë të rrezikshme për fëmijët.
0 0

Alarmi vjen nga një studim i kryer nga ekspertë të Spitalit të Fëmijëve në Columbus, Ohio. Sipas hulumtimeve amerikane, lodrat me rrota, të tilla si skuterat, biçikletat, skateboards etj janë përgjegjëse për 40% të dëmtimeve tek fëmijët deri në 5 vjet. Kjo është përqindja më e lartë e traumave të shkaktuara nga një lloj lodre, popullariteti i të cilës është rritur shumë vitet e fundit, ashtu si numri i lëndimeve.

Rriten dëmtimet

Specialistët analizuan të dhënat për dëmtimet dhe shtrimet në spitalin e fëmijëve deri në 5 vjeç në Shtetet e Bashkuara nga 1990 në 2011 dhe gjetën një rritje prej 40% në 2001, vit në të cilin lodrat me rrota janë bërë shumë të njohura. Fakti më i habitshëm me të cilin u përballën studiuesit ishte se në 35% të lëndimeve dhe 40% të të ekzaminuarve më spital, siç shpjegohet nga autori kryesor, Gary Smith, shkaku përcaktohet saktësisht nga përdorimi i pamenduar i këtij lloji lodre, me lëndime në kokë dhe fraktura në pjesë të tjera të trupit. Mosha mesatare në të cilën ndodhin lëndimet është dy vjet. Në 60 për qind të rasteve janë djemtë që lëndohen, në 80% të rasteve ndodh brenda shtëpisë. Lëndimet më të shpeshta janë lëndimet në kokë dhe frakturat në trup.

Të përdoren me kujdes

Këto lodra ndihmojnë rritjen fizike dhe mendore të fëmijës: në fakt, ata konsolidojnë ekuilibrin dhe zhvillojnë aftësi motorike, dhe zakonisht i argëtojnë fëmijët edhe me aktivitete të ndryshme manuale (të tilla si boria, shtypja e një butoni për të dëgjuar tinguj ose melodi, ose lëvizja e një leve ose marshi apo e timonit), stimuloni vëmendjen, lehtësoni autonominë dhe eksplorimin e hapësirës. Ato janë të përshtatshme për argëtim në shtëpi ose në ambiente të hapura dhe shumë modele të lodrave me rrota janë gjithashtu të pajisura me më shumë karakteristika që lejojnë që ato të përdoren sipas moshës së fëmijës, që nga hapat e parë e më vonë. Prandaj, ekspertët këshillojnë përdorimin e tyre, për sa kohë që fëmijët tregohen të kujdesshëm.Ata duhet të mbajnë gjithmonë kaskë dhe mbi të gjitha të shmangin udhëtimet vetëm në rrugë, apo kalimin e rrugës me këto lodra.

Lexo edhe: Bicikleta pa pedale, ja perse femija ka perfitime prej saj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X