A është e shëndetshme shtëpia juaj apo jeni në rrezik?

0 0

 

Më thuaj si jeton dhe të them se si je. Kjo është fjala e një studimi të fundit të kryer nga OBSH, Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila ka nxjerrë udhëzime për të zvogëluar rreziqet shëndetësore që lidhen me strehimin. Shtëpia ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin: nëse kushtet dhe cilësitë janë të pakta, ajo mund të shkaktojë sëmundje të frymëmarrjes si astma, sëmundje kardiovaskulare, lëndime, probleme mendore dhe sëmundje infektive, të tilla si tuberkulozi, gripi dhe diarrea.

Një problem në rritje në qytete

Përmirësimi i kushteve të mjedisit në të cilin jetoni mund të shpëtojë jetën, të parandalojë sëmundjet, të zvogëlojë varfërinë dhe të ndihmojë zbutjen e ndikimit të ndryshimeve klimatike. Ndërhyrja bëhet edhe më e rëndësishme duke pasur parasysh se popullsia në qytete është e destinuar të dyfishohet deri në vitin 2050, veçanërisht të moshuarit, të cilët shpenzojnë më shumë kohë në shtëpi. Personat më në rrezik nga efektet negative të një cilësie të dobët të mjedisit në shtëpi janë individët që shpenzojnë më shumë kohë aty, si të moshuarit, fëmijët dhe më pak të aftët.

Kujdes ndaj temperaturës së brendshme

Rekomandimet e përfshira në dokumentin e publikuar nga OBSH shpjegojë se si të veproni në hapësirat joadekuate dhe të mbushura me njerëz, temperaturat shumë të ulëta apo të larta të brendshme, rreziku i lëndimit dhe qasjes për personat me aftësi të kufizuar. Për shembull, në zonat me klimë të ftohtë një temperaturë të brendshme e sigurt për të mbrojtur kundër efekteve të të ftohtit duhet të jetë së paku 18 °C, ndërsa në zonat me klimë të ngrohtë duhen filluar strategji për të shmangur mbingrohjen.

Si të përmirësohen kushtet e jetesës së mjedisit të brendshëm?

Për shembull, duke instaluar izolim termik efikas dhe të sigurt për të bërë temperaturën e brendshme më të rehatshme, ulni konsumin e energjisë dhe emetimet e karbonit. Udhëzimet japin indikacione për cilësinë e ujit dhe ajrit, zhurma në lagje, asbest, plumb, tymit të duhanit dhe radonit.

Një kuriozitet

Në shtëpi është më mirë të zgjidhni ngjyrën e gjelbër për të dekoruar muret. Në këtë mënyrë, ajri i brendshëm mund të mbrohet sepse kjo ngjyrë pastron toksinat.

Lexo edhe: Vendi me toksik ne shtepi? Mbani larg femijen tuaj nga…

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X