Peshqiri , një nga sendet më të rrezikshme në kuzhinë

0 0

Pas sfungjerit, i cili konsiderohet si sendi më i pistë në kuzhinë, një nga trnasmetuesit më të rrezikshëm të infeksioneve konsiderohet edhe peshqiri. Një studim i kryer nga Universiteti i Mauritius, zbuloi se 49% e peshqirëve të kuzhinës janë të kontaminuar me bakterie. Kjo do të thotë se duke prekur një peshqir dhe pastaj duke vënë duart në gojë  mund të jeni të ekspozuar ndaj infeksioneve.

Përqendrimi i baktereve në peshqir varion sipas disa faktorëve, duke përfshirë numrin e njerëzve që i përdorin ato, praninë e fëmijëve në shtëpi dhe përdorimin e tyre. Në këtë aspekt të fundit, është vënë re se peshqirët që përdoren vetëm për të tharë enët ose vetëm për të tharë duart tuaja kanë më pak baktere se ato që përdoren për të fshirë sipërfaqe si tavolina, për të kapur dorezat e enëve etj.

Lagështia është një tjetër faktor rreziku. Së fundi, doli gjithashtu se në familjet vegjetariane peshqirët kanë më pak mikrobe se në familjet mishngrënëse.

Mikrobet e njëjta u gjetën në feçe

Hetimi gjithashtu lejoi të përcaktojë se cilat janë mikrobet më të përfaqësuara në peshqirët e kontaminuar: janë bakteret koliformë, të njëjta të përfshira në fekale. Aureja e Staphylococci gjithashtu është gjetur në peshqir. Të dyja llojet e mikrobeve janë shprehje e mungesës së higjienës, ose në ndonjë zakon të keq të përdorur për shumë ditë me radhë rroba të njëjta. Rreziku në këtë rast është zhvillimi i çrregullimeve gastrointestinale, të tilla si të përziera, të vjella, diarre.

Ta dini!

Peshqirët duhet të lahen së paku në 60 gradë duke shtuar një dezinfektant në ujë.

Lexo edhe: 9 gjerat me te papastra ne shtepine tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X