5 rastet kur mungesa e vitaminës B është serioze tek fëmijët

0 0

 

Ushqimi i duhur dhe stili i përshtatshëm i jetesës janë thelbësorë për të siguruar një zhvillim të shëndetshëm për fëmijën. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që fëmijët të kenë një dietë të ekuilibruar që siguron furnizimin e të gjithë makro dhe mikro-ushqyesve të domosdoshëm për rritjen (përfshirë vitaminat). Kur kjo nuk ndodh, mund të ketë mungesë të vitaminës B dhe pediatri duhet të sugjerojë shtesa të mundshme.

Rëndësia e vitaminës B

Vitaminat e grupit B kryejnë shumë funksione thelbësore për trupin dhe janë esenciale për zhvillimin e të gjitha organeve dhe sistemeve, veçanërisht sistemit nervor. Trupi nuk mund t’i sintetizojë në mënyrë të pavarur në sasi të konsiderueshme, prandaj nëse marrja e tyre nuk është në mënyrën e duhur, mund të keni mungesë të vitaminës B.

Pesë kushte rreziku kur duhen marrë shtojca të vitaminës B

  1. Në dieta pabalancuara kur disa kategori ushqimesh nuk merren për shkak ë alergjive ose intolerancës.
  2. Në rast të infeksioneve respiratore të përsëritura tek fëmijët, pasi ato ndihmojnë aktivitetin e sistemit imunitar.
  3. Në rast të problemeve të zorrëve të lidhura me përbërjen e mikrobiotikës së zorrëve.
  4. Në rastin e harxhimit të shumë energjive, si disa sporte intensive.
  5. Në rasti ne fëmijëve obezë, plotësimi i kompleksit të vitaminës B mund të përmirësojë efikasitetin e proceseve metabolike.

Megjithatë është mjeku ai që duhet të sugjerojë shtojcën e kësaj vitamine.

Lexo edhe: Vitamina D behet e demshme nese ka mungese magnezi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X