Willow Rose, historia e vogëlushes së ngirë

0 0

Lindja e një fëmije duhet të jetë një eksperiencë e mrekullueshme, por për prindërit e vogëlushes Willow Rose nuk ishte aspak kështu. Ajo do të ishte eksperienca më e vështirë e gjithë jetës së tyre.

Historia e një vajze të ngrirë

Bex Forrest e lindi vajzën në datën 20 prill të vitit 2015 pas një shtatzanie shumë të qetë në jug të Anglisë, por me anën e një operacioni urgjent. Mjekët vunë re pas kontrollit të fundit se rrahjet e zemrës ishin gjithnjë e më të ulëta, dhe në momentin e lindjes fëmija nuk kishte asnjë rrahje zemre. Ky organ kishte ndaluar së funksionuari dhe qëndroi në këtë mënyrë për 8 minuta. Me shumë përpjekje ajo u stabilizua pas 11 minutash  nga lindja duke e shpëtuar jetën e vogëlushes.

Por çfarë do të ndodhte më pas?

Dilema ishte nëse kjo gjë do të kishte shkaktuar dëmtime në trurin e vajzës? Një orë pas lindjes mjekët përdorën tek ajo terapinë e ftohjes, në mënyrë që të ulnin rrezikun e dëmtimit të trurit si pasojë e mungesës së oksigjenit.

Ata e çuan temperaturën e vogëlushes nga 37 në 33.5 gradë për 72 orë, dhe më pas për 2 javë në terapi intensive. Pas 1 viti nga ngjarja tragjike, prindërit Bex dhe Martin Forrest preferuan ta ndanin historinë e tyre me të gjithë nëpërmjet medias. Qëllimi i tyre ishte të themelonin një shoqatë që siguronte të ardhurat për t’u kujdesur për fëmijët e sëmurë apo të lindur para kohe që ishin shtruar në spitalin “St. Michael” në Bristol, spitali që i ktheu jetën vajzës së tyre. Përsa i përket vajzës Willow Rose nuk mund të flasim me siguri nëse do të ketë dëmtime afatgjata në trurin e saj, kjo do të vërtetohet në momentin që ajo do të frekuentojë shkollën.

“Ajo është perfekte, është një vajzë e mrekullueshme”, shpreh nëna e vogëlushes.

Lexo edhe: Luftetarja e vogel, femija qe lindi me peshen me te vogel ne bote!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X