Traumat e fëmijërisë çojnë fëmijët drejt një rreziku shumë të madh

0 0

Një fëmijë që vuan nga keqtratjimet, ka më shumë gjasa që të ketë probleme të varësisë nga kokaina kur të rritet. Lajmi vjen nga një studim i kryer nga Saint Lucia Fondacionit IRCCS në Romë në bashkëpunim me Universitetin e Romës “La Sapienza” dhe “Tor Vergata”, se traumat e përjetuara në fëmijëri sjellin ndryshime në sistemin imunitar dhe qarqet nervore që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe funksionet njohëse, duke i ekspozuar ndaj rrezikut më të madh të varësisë ndaj këtij lloji të drogës.

Ndryshime në sistemin imunitar

Hulumtuesit ekzaminuan 40 pacientëqë po trajtoheshin për çrregullime varësisë kokainës, duke vënë në dukje se marrja e drogës ka shkaktuar një ndryshim në funksionimin e sistemit imunitar dhe se ky ndryshim është shënuar sidomos te ata që kishin vuajtur abuzime dhe dhunë gjatë fëmijërisë.

Rritja e rrezikut të varësisë

Valeria Carola, studiuese shpjegon se: “Abuzimi i fëmijëve, veçanërisht emocional, stresi bën që fëmija të aktivizojë një përgjigje inflamatore jo normale dhe të ndryshojë maturimin e sistemit imunitar me një modifikim të përhershëm të funksionimit të tij “. Kjo ndjeshmëri e veçantë e bën fëmijën më të ekspozuar ndaj rrezikut të varësisë kokainës dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të sistemit nervor qendror.

Jo vetëm predispozitë gjenetike

Studimi vjen nga dëshira për të kontribuar për një ndryshim në kërkimin e shkaqeve të varësisë: “Më parë, shpjegojnë studiuesit, supozohej se predispozita gjenetika e individit luante rol kyç, gjë që jepte pak shpresa për shërim. Sot ne po shohim gjithnjë e më shumë rolin kyç të faktorëve mjedisorë që nëpërmjet mekanizmave të modifikimit të ADN-së, janë në gjendje të ndryshojnë funksionet e caktuara të organizmit “.

Ta dini!

Marrja e kokainës shkakton varësi të fortë fizike dhe mendore dhe konsumimi i dozave të tepërta mund të çojë në konvulsione dhe delir.

Lexo edhe: Traumat ne adoleshence demtojne zhvillimin e trurit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X