Si të ruajmë, përmirësojmë ushqyerjen me gji tek bebet prematurë?

0 0

15 milione bebe në vit lindin prematurë!!! Kjo është një statistike e marrë nga OBSH.

Foshnjat e parakohshme kanë nevoja të ndryshme ushqimore në krahasim me foshnjat e lindur në term. Mjekët janë në luftë të vazhdueshme me kohën në mënyrë që bebet prematurë të kapin ritmet e rritjes së bebeve të lindura në kohë, të shmangin komplikacionet e të arrijnë një zhvillim të shëndetshëm afatgjatë.

Të plotësosh kërkesat e tyre të larta ushqimore është vërtet një sfidë shumë e rëndësishme!

Për të marrë proteinat e mjaftueshme, bebeve të parakohshme dhe/ose nën peshë, u nevojitet një sasi e madhe qumështi (minimum prej 250 ml qumësht/kg/ditë) dhe akoma më shumë sasi për lëndë të tjera ushqyese, ndërkohë që përmasat e stomakut të tyre janë super të vockla!

Duket si mision i pamundur…

Ushqimet duhet të kenë përqëndrim të lartë të nutrientëve të domosdoshëm dhe të tolerohen mire.

Qumështi i gjirit është ushqimi ideal për bebet, por tek bebet prematurë nuk është gjithmonë i mjaftueshëm. Prandaj mjekët këshillojnë përdorimin e Fortifikuesit të qumështit të gjirit. Ai siguron vlerat ushqyese shtesë që nevojiten për të pasuruar qumështin e gjirit në mënyrë që ai të mbeshtesë rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të bebeve prematurë.

Në Evropë, pas studimesh klinike shumëvjecare, prej vitesh është praktikë normale përdorimi i tyre në maternitete, sepse bebet arrijnë më shpejt parametrat e duhur duke shkurtuar kohën e qëndrimit të bebeve në spital dhe mbi të gjitha ruhet ushqyerja me gji! Vitet e fundit edhe në Shqipëri po përdoret me sukses Aptamil HMF (fortifikues i qumështit njerëzor). Ai përmban proteina, vitamina, minerale, karbohidrate etj. Doza e caktuar përzihet me qumështin e gjirit të shtrydhur dhe i jepet bebit në moment. Në këtë mënyrë bebi merr gjithcka që i nevojitet nëpërmjet qumështit të gjirit të fortifikuar, duke shmangur kështu përdorimin e formulës.

Fortifikuesi përdoret vetëm me këshillën e mjekut dhe nën mbikqyrjen e tij! 

Për më shumë informacion vizitoni faqen aptaclub.co.uk dhe sigurisht mund të telefononi apo kontaktoni tek [email protected] 

Lexoni edhe: Regurgitimi & refluksi tek bebet, simptomat, shkaqet dhe si ta trajtojme?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X