Si të qetësojmë diarrenë në kushte shtëpie?

Nëse vuani nga diarreja, ka disa mënyra për tu qetësuar dhe për të përmirësuar gjendjen tuaj, pa qenë nevoja të shkoni në spital. Ka zgjidhje që arrihen edhe në shtëpi.
0 0
  1. Merrni ilaçe qetësuese 

Nëse keni diarre, me siguri ndjeni një gjendje parehatie të përgjithshme. Një ilaç qetësues do t’ju ndihmonte.

  1. Konsumoni tost, banane, oriz

Këto ushqime rekomandohen shumë për të qetësuar simptomat e një diarreje. Nuk janë vetëm këshillat e mamit, por të vërtetuara shkencërisht.

  1. Shmangni bulmetin dhe të skuqurat

Nëse nuk mund të hani ushqimet e sipërpërmenduara, të paktën eleminoni të skuqurat dhe bulmetin, sepse përkeqësojnë gjendjen.

  1. Pini ujë

Kur keni diarre, ju humbisni shumë lëngje dhe është shumë e rëndësishme të qëndroni të hidratuar. Konsumoni sa më shumë lëngje, por kujdes jo alkool, jo pije me sheqer.

  1. Konsumoni të kripura

Ekspertët thonë se konsumi i ushqimeve të kripura ju ndihmon kur keni diarre, por kini kujdes nëse vuani nga tensioni i lartë.

  1. Konsideroni marrjen e probiotikëve

Për shkak të diarresë ju humbni shumë prej baktereve të dobishme të zorrës, prandaj shtimi i tyre në formë suplementi nuk do të ishte një ide e keqe.

Lexo edhe: Çfarë (nuk) duhet të hani kur keni diarre?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X