Si të disiplinoni fëmijën vetëm me një fjali?

0 0

Edukimi i fëmijës është një proces jo i thjeshtë, kërkon kohë dhe durim. Fëmijët ndonjëherë mund të testojnë durimin tuaj me sjelljet e tyre të pabindura. Ka disa situata, kur fjalët e tepërta nuk ndihmojnë për të disiplinuar fëmijët, por mjafton një fjali e vetme.

Ja si të disiplinoni fëmijën vetëm me një fjali:

“E di, është e vështirë.”

Kjo fjali, e shoqëruar me një fytyrë të sinqertë mund ta qetësojë fëmijën kur ka shumë ngarkesë emocioanle.

“Shkojmë, të lutem!”

Mos i thoni fëmijës çfarë të ndalojë së bëri, për shembull “Mjaft debatove me shokët, duhet të ikim”. Por fokusohuni tek ajo që duhet të bëjë.

“Provo përsëri.”

Fëmijët bëhen më bashkëpunues nëse e dinë se janë nën kontroll të situatës.

“Çfarë të thashë?”

Kujdes me mënyrën si e thoni këtë fjalë, thojani qetësisht, pa ngjyrime emocionale. Kështu ju e bëni fëmijën të rikujtojë edhe njëherë se çfarë duhet të bëjë apo si të sillet.

“Unë të dua shumë prandaj nuk dua të debatoj.”

Është e rëndësishme t’i tregoni fëmijës sa e doni.

“Nuk mund të kuptoj kur përdor këtë zë.”

Kjo është një alternativë e shëklqyer në vend të fjalisë “Majft bërtite!”.

“Si duhet të pyesim?”

Ndihmoni fëmijët të rikujtojnë rregullat përmes një pyetjeje të qetë, pa i qortuar e bezdisur.

Lexo edhe: Te bertiturat dhe dhuna verbale demtojne femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X