Si ta kontrolloni zemërimin: 25 këshilla për t’ju ndihmuar të qëndroni të qeta

0 0

Zemërimi është një ndjenjë normale dhe mund të jetë një ndjenjë pozitive, po po, pozitive kur ju ndihmon të punoni për çështje ose probleme të ndryshme, qoftë në punë apo në shtëpi.

Sidoqoftë, zemërimi mund të bëhet problematik nëse ju çon në agresion, shpërthime emocionale apo ndërhyrje fizike.

Kontrolli i zemërimit është i rëndësishëm për t’ju ndihmuar të shmangni tensionet duke thënë ose duke bërë diçka për të cilën mund të pendoheni.

Ja 25 mënyra për të kontrolluar zemërimin tuaj:

 1. Numëroni mbrapsht. Numëroni mbrapsht, ose thjesht numëroni. Nëse jeni shumë të inatosur, filloni me 100. Në kohën kur ju duhet të numëroni, rrahjet e zemrës do të ngadalësohen dhe zemërimi juaj do të zhduket.
 2. Merrni frymë. Frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë kur rritet zemërimi. Merrni frymë ngadalë dhe thellë nga hunda dhe duke e nxjerrë nga goja juaj për disa momente.
 3. Bëni një shëtitje. Ushtrimet mund të ndihmojnë të qetësoni nervat tuaja dhe të reduktoni zemërimin. Bëni një shëtitje, ngisni biçikletën tuaj, ose luani me topa golfi. Çdo gjë që ju vë në punë gjymtyrët tuaja është e mirë për mendjen dhe trupin tuaj.
 4. Relaksoni muskujt tuaj. Relaksimi progresiv i muskujve ju bën thirrje të shtrëngoni dhe t’i zbusni ngadalë grupet e ndryshme të muskujve në trupin tuaj, në kohë.
 5. Përsërisni një shprehje. Gjeni një fjalë ose frazë që ju ndihmon të qetësoheni dhe fokusohuni tek ajo. Përsëriteni atë fjalë përsëri dhe përsëri me veten kur jeni të mërzitur. “Relaksohu”, “Merre me qetësi” dhe “Do të jesh mirë” janë të gjithë shembuj që duhen ndjekur.
 6. Shtendosuni. Qafa dhe shpatullat tuaja mund të jenë tendosur dhe ndoshta joga mund t’ju ndihmojë të kontrolloni trupin tuaj.
 7. Largoni mendjen. Qëndroni në një dhomë të qetë, mbyllni sytë dhe praktikoni vizualizimin e vetes në një skenë relaksuese. Përqëndrohuni tek detajet në një skenë imagjinare: Çfarë ngjyre ka uji? Sa të larta janë malet? Kjo praktikë mund t’ju ndihmojë të gjeni qetësi mes zemërimit.
 8. Vendosni muzikë, në makinë apo në shtëpi kudo që të jeni. Fiksoni muzikën tuaj të preferuar (shmangni tingujt e rëndë apo ato ritmike dhe zgjidhni një këngë të qetë).
 9. Ndaloni së foluri. Kur jeni të zemëruar mund t’ju shpëtojnë fjalë që nuk do të dëshironit t’i thonit. Nëse rrini disa moment pa folur, kjo do t’ju japë kohë të mblidhni mendimet tuaja.
 10. Merrni një pushim të caktuar. Qëndroni larg nga të tjetër. Në një moment të qetë ju mund të përpunoni ngjarjet dhe t’i ktheni emocionet tuaja në neutralitet.
 11. Veproni. Përdorni energjinë tuaj kur jeni të zemëruar. Nënshkruani një peticion. Shkruajini një shënim një zyrtari. Bëni diçka të mirë për dikë tjetër. Vendosni në punë energjinë dhe emocionet në diçka që është e shëndetshme dhe produktive.
 12. Shkruani në ditarin tuaj. Çfarë nuk mund ta thuash, ndoshta mund të shkruash. Shkruani atë që po ndjeni dhe si dëshironi të përgjigjeni. Përpunimi përmes fjalës së shkruar mund t’ju ndihmojë të qetësoni dhe të rivlerësoni ngjarjet që shkaktojnë këto ndjenja tuajat.
 1. Gjeni zgjidhjen më të menjëhershme. Shikoni për zgjidhje të ngjashme në çdo situatë.
 2. Përgatisni përgjigjen tuaj. Parandaloni shpërthimet emocionale duke provuar atë që ju dëshironi të thoni ose se si do të qaseni me problemin në të ardhmen. Kjo periudhë provuese ju jep kohë për të luajtur rolin në disa zgjidhje të mundshme.
 3. Pikturoni një shenjë ndalimi. Simboli universal i ndalimit të diçkaje mund t’ju ndihmojë të qetësoheni kur jeni të zemëruar. Është një mënyrë e shpejtë për t’ju ndihmuar të vizualizoni nevojën për të ndaluar veten, veprimet tuaja dhe të largoheni nga momenti.
 4. Ndryshoni rutinën tuaj. Nëse rruga për në punë ju mërzit akoma pa pirë kafe, gjeni një zgjidhje të re. Konsideroni mundësitë që mund të zgjasin më shumë, por që ju lënë më pak të mërzitur në fund.
 5. Bisedoni me një mik. Mos u merakosni për ngjarjet që ju zemëruan. Ndihmoni veten të përpunoni atë që ndodhi duke biseduar me një mik të besuar dhe mbështetës i cili ndoshta mund të ofrojë një perspektivë të re.
 6. Qeshni. Asgjë nuk e zhduk humorin e keq më shumë sesa një e qeshur. Kërkoni gjithçka që ju gëzon dhe ju bën për të qeshur.
 7. Praktikoni mirënjohjen. Merrni një moment për t’u përqëndruar në atë që po shkon mirë kur çdo gjë tjetër është keq. Kuptimi i gjërave të mira që keni në jetën tuaj mund t’ju ndihmojnë të neutralizoni zemërimin dhe ta ktheni situatën në favorin tuaj.
 8. Vendosni një kohëmatës. Gjëja e parë që vjen në mend kur jeni të zemëruar ka gjasa që nuk është gjëja që duhet të thoni. Jepini vetes një kohë të caktuar para se të përgjigjeni. Këtë herë do t’ju ndihmojnë të jeni më të qetë dhe më konciz.
 1. Shkruani një letër. Shkruani një letër ose një email tek personi që ju bëri të zemëruar. Pastaj, fshijeni atë. Shpesh, shprehja e emocioneve në këtë formë është gjithçka që ju dëshironi, edhe nëse është diçka që kurrë nuk do të shihet ng atë tjerët.
 2. Imagjinoni sikur i falni. Gjetja e guximit për të falur dikë që ju ka bërë keq ju merr shumë aftësi emocionale. Nëse nuk mund të shkoni aq larg, mund të pretendoni së paku sikur i keni falur dhe nuk do ta ndieni zemerimin.
 3. Praktikoni ndjeshmërinë. Mundohuni të ecni në këpucët e personit tjetër dhe shihni situatën nga perspektiva e tyre. Kur tregoni historinë ose e rivishni ngjarjen në këndvështrimin tjetër, ju mund të fitoni një kuptim të ri dhe të bëheni më pak të zemëruar.
 4. Shpreh zemërimin tënd. Është në rregull të thuash se si ndihesh, përderisa e thua në mënyrën e duhur. Kërkojini një shoku të besuar t’ju ndihmojë që të jeni përgjegjës për një përgjigje të qetë. Shpërthimet nuk zgjidhin probleme, por dialogu i pjekur mund të ndihmojë në reduktimin e stresit tuaj dhe lehtësimin e zemërimit tuaj. Mund të parandalojë gjithashtu probleme të ardhshme.
 5. Gjeni diçka ku të krijoni. Kthejeni zemërimin tuaj në një produktivitet të prekshëm. Merrni parasysh pikturën, kopshtarinë, ose krijimin e poezive kur jeni të mërzitur. Emocionet janë shumë të fuqishme për individët krijues. Përdorni tuajat për të reduktuar zemërimin.

Zemërimi është një emocion normal që të gjithë e përjetojnë në një moment apo në një tjetër. Megjithatë, nëse shihni se zemerimi juaj kthehet në agresion ose shpërthime, ju duhet të gjeni mënyra të shëndetshme për t’u marrë me këtë ndjenjë.

Nëse këto këshilla nuk ndihmojnë, merrni parasysh bisedën me një mjek. Një specialist i shëndetit mendor ose terapist mund t’ju ndihmojë të punoni nëpërmjet faktorëve themelorë që mund të kontribuojnë në zemërimin dhe çështje të tjera emocionale.

Lexo edhe: Si ta menaxhoj zemerimin e femijes ne publik?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X