loading

Zemërimet e fëmijëve, a është sjellje normale dhe si duhet të reagojnë prindërit?

0 0

Pjesë e zhvillimit të fëmijëve dhe aftësive të tyre për të shprehur atë që ndiejnë janë edhe zemërimet e çastit, të cilat shpesh mund të jenë me intensitet shumë të lartë. Ata shpesh mund të bëhen të dhunshëm, mund të qajnë, mund të shtrihen përtokë e nga reagimet më të ndryshme. Çfarë fshihet pas këtyre sjelleve? Si duhet të sillen prindërit? Si mund të menaxhohet situata?

Zemërimi dhe stresi

Një sjellje e  tillë e fëmijëve, sipas psikologëve tregon shprehjen e dy emocioneve: zemërimin dhe stresin. Gjuajtja e këmbës në tokë dhe e qara tregojnë një zemërim me intensitet të ulët, ndërsa dhuna fizike një intensitet më të lartë.

Sipas ekspertëve, të gjitha zemërimet, qofshin me intensitet të ulët ose të lartë, përfundojnë me një pikëllim nga ana e fëmijës, shtrirje në tokë që në vetvete nënkupton një dorëzim dhe nevojë për mbështetjen e prindit dhe fund të konfliktualitetit.

A janë normale zemërimet e fëmijëve?

Këto sjellje kontrollohen nga një zonë në hemisferën e majtë të trurit të fëmijës dhe janë shumë normale, sipas psikologëve. Kjo lehtëson mendimet e prindërve se fëmijët po sillen në mënyrë jo të natyrshme dhe se kjo është një sjellje e gabuar.

Reagimi i prindërve

Arsyet përse fëmijët bëjnë këto sjellje, janë 3: ata kërkojnë vëmendje, kërkojnë diçka konkrete (ushqim, lodër etj) ose duan t’i shmangen diçkaje. Psikologët thonë se në dy raste e para reagimi më i mirë i prindërve është t’i injorojnë sjelljet e fëmijëve, për t’u treguar se nuk do e arrijnë atë përmes këtyre sjelljeve. Ndërsa në rastin e tretë, kur fëmija përpiqet t’i shmanget një detyre apo rregulli duhet të punoni duke ia argumentuar për ta bindur përse duhet ta bëjë.

Lexo edhe: Zemerimi te femijet, shkaterrimtar ose inkurajues

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rregulla të reja për të...

Nuk duhet të ketë më fëmijë viktima të rrugës: është angazhimi i Spitalit Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe Fondacioni Ania (Shoqata Kombëtare e Kompanive të Sigurimeve). Fëmijët e vegjël...

Epidemia e fruthit në Evropë,...

Lufta kundër vaksinave vazhdon të shkaktojë dëme. Sipas të dhënave zyrtare, në fakt, sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin. Prandaj, në vend që...

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Fjalët e para që fëmija...

Të vegjlit fillojnë të shprehen me tinguj që kur janë rreth tre muajsh. Tingujt e zhurmshëm që bën fëmija në këtë kohë janë shumë të bukura. Më pas kur fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X