Si kanë ndryshuar orët e punës së grave gjatë pandemisë? Nënat me fëmijë janë prekur më shumë

0 0

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit.

Duke sfiduar parashikimet e një rënieje drastike në fillim të pandemisë, raporti tremujor i tregut të punës zbuloi se gratë nuk ishin aq të prekura nga pandemia Covid-19 siç mendohej fillimisht.

Provat e hershme sugjeruan që gratë, shumë prej të cilave punojnë në sektorë mjaft të prekur, me pagë të ulët siç është shitja me pakicë, kishin dukshëm më shumë gjasa se burrat të humbnin punën e tyre. Sidoqoftë, ndërsa situata për nënat që kanë punuar ka qenë e vështirë, një pamje tjetër është shfaqur për gratë në tërësi gjatë vitit të kaluar.

Shkalla e punësimit tek burrat ka rënë me 2.4% që nga fillimi i krizës, e nxitur nga një rënie e madhe e vetëpunësimit. Kjo është një rënie shumë më e fortë sesa rënia prej 0.8% për gratë. Punësimi me kohë të plotë për gratë është rritur në të vërtetë gjatë krizës.

Dhe ndërsa orët e punës kanë rënë në përgjithësi gjatë pandemisë, një grua mesatare pa fëmijë ka punuar më shumë sesa orët e saj para krizës deri në fillim të vitit 2021, me një rritje mesatare prej 5% që nga fillimi i pandemisë në Mars të vitit 2020.

Në përgjithësi, rënia e orëve totale të punës së grave ka qenë sa një e treta e rënies së orëve të burrave. Mendimtarët thanë se kjo ishte pjesërisht për shkak të dominimit të grave në sektorin publik, përfshirë arsimin dhe shëndetësinë, ku ato zënë 70% të fuqisë punëtore dhe ku punësimi ka qenë relativisht i qëndrueshëm.

Rezultatet gjithashtu pasqyrojnë vazhdimin e trendeve të para krizës, pasi gratë kanë punuar me orë më të gjata për të mbrojtur të ardhurat e familjeve.

Sidoqoftë, panorama është e ndryshme për prindërit që punojnë. Korrikun e kaluar, kur bizneset filluan të rihapen, por shkollat ​​mbetën të mbyllura, orari i punës së nënave ishte ulur me pothuajse një të katërtën (24%) krahasuar me nivelin e tyre të para krizës, një rënie katër herë më e madhe se ajo për baballarët (më pak se 6%) dhe pothuajse dy herë më e madhe se ajo e atyre që nuk janë prindër (me rënie 13%).

Ndërsa hendeku midis nënave dhe baballarëve ishte mbyllur kryesisht në janar, pothuajse një në pesë (18%) e nënave thanë se kishin rregulluar modelet e tyre të punës për të akomoduar kujdesin për fëmijët ose shkollimin në shtëpi, krahasuar me 13% të baballarëve.

Lexo edhe: Pandemia Covid 19, përfitime në marrëdhënien baballarë-fëmijë






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Pandemia Covid 19, po pason...

Psikopandemia ekziston me të vërtetë dhe prek kryesisht të rinjtë dhe gratë. Në fakt, Covid-19 ka krijuar vështirësi të panumërta vitin e fundit dhe problemet nuk kanë kursyer as më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X