Si e bejne te tjeret nje nene te ndihet keq?

0 0

Në momentin që do të bëheni nënë do të kuptoni diçka: të gjithë dinë gjithçka dhe ju nuk dini asgjë! Duke filluar nga personi më i largët i fisit dhe deri tek shitësja e bukës do t’ju japin këshilla, të cilat në më të shumtën e rasteve nuk i keni kërkuar fare. Brenda vetes do të mendoni shpesh t’i pyesni se përse ndërhyjnë në mënyrën si ju kujdeseni për fëmijën, se kjo nuk është puna e tyre, por në momentin që do të bëhet fjalë për komentet e familjarëve gjërat do të komplikohen më tepër.

Gruaja ndihet nën trysni

Dhe nuk ka si të ndodhë ndryshe. Gjyshja vendos se kur duhet të pushojë, bashkëshorti e pyet pafund nëse e ka vendosur fëmijën në gji, vjehrra lyen biberonin fallco me mjalt e kështu ndjenjat frustruese nuk kanë mbarim. Këtë fenomen janë munduar ta studiojnë edhe ekspertët e Universitetit të Michigan, të cilët kanë marrë në studim 500 gra amerikane, të gjitha nëna të fëmijëve 0-5 vjec. U provua se të gjitha ndiheshin në faj në lidhje me diçka gjatë rritjes së fëmijës.

Sipas tyre:

  • 62% të nënave kanë shprehur se marrin këshilla shumë pak të vlefshme dhe aspak të kërkuara;
  • 56% përjetojnë kritika të panevojshme dhe të pabazuara;
  • Kritikat dhe debatet më të shpeshta ndodhin në lidhje me ushqyerjen e nënës (52%), gjumin dhe dremitjet (46%), ushqyerjen me gji apo biberon (39%);
  • Më tepër nënat kritikohen nga babai (36%), pastaj nëna e saj dhe vjehrra (31%).

Nënat e këtij studimi shprehën gjithashtu se e presin me kënaqësi mendimin e pediatrit dhe mendimet e tjera janë krejt të panevojshme. Disa prej tyre kanë filluar te evitojnë edhe takimet me disa miq dhe të afërm pikërisht për të shmangur kritikat.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X