Shqetësimet e përbashkëta të shumë nënave dhe si mund të reagojmë pozitivisht ndaj tyre

0 0

Ka shumë gjëra që na shqetësojnë në jetën tonë të përditshme. Shëndeti, puna, ekonomia, politika.

Dhe duke shtuar këtu ankthin dhe frikërat e shumta të mëmësisë, është vështirë të mos pushtohemi nga ndjesi negative.

Në një pikë të caktuar, të gjitha i kemi provuar këto ndjesi, por kini parasysh që asgjë nuk është aq pa zgjidhje sa duket në moment:

𝟏. 𝐀 po i bëj gjërat në mënyrën e duhur?

Ajo që për ty është mënyra e duhur, për mua mund të jetë e gabuara dhe anasjelltas, kështu që qetësohu! Nuk ka një mënyrë të duhur absolute.

𝟐. A ka diçka që nuk shkon me fëmijën tim?

Besojini gjithmonë intuitës suaj dhe në rastet kur jeni në dyshime, konsultohuni vetëm me mjekun.

𝟑. Ndjesia e fajit të mëmësisë!

Nëse do të listojmë arsyet përse nënat ndihen në faj, do të na duhej një faqe e gjithë. Nënat ndihen në faj sa herë dalin pa fëmijët, sa herë kanë nevojë për kohë për veten, sa herë tregojnë kudjes personal si për shembull një orar te parukieria etj. Megjithatë, këto e shumë të tjera janë të nevojshme për të qenë një nënë e shëndetshme dhe e lumtur, gjë për të cilën ka më shumë nevojë fëmija juaj. Prandaj, mjaft u ndjetë në faj.

𝟒. Krahasimi me veten ose qoftë dhe nënën tuaj.

Asnjë histori nuk i ngjan tjetrës, asnjë rast nuk është njësoj me atë të dikujt tjetër. Përvojat janë kaq unike e kaq personale, saqë krahasimi nuk na sjell asnjë të mirë.

𝟓. Koha po kalon shumë shpejt. Fëmija ime po rritet e unë po plakem.

Mosha është një pengesë kaq e madhe për ne nënat, pavarësisht nëse shohim fëmijën tonë të rritet ose se sa vjeç mbushim ne në këtë proces. Jetoni çdo moment, pa menduar shumë për gjërat që nuk kemi në kontroll. Përqendrohuni tek ajo që po jetoni tani.

𝟔. Mendimi për të pasur fëmijë tjetër.

Ky mendim, zakonisht vjen menjëherë pas atij më sipër. Mosha, trupi, gjendja financiare, a do ta dua njësoj. Është normale t’i ndjeni të gjitha këto. Ndajini këto mendime edhe me partnerin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X