Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Mund të vuani nga…

Nëse shkoni shumë shpesh në tualet gjatë natës, kjo mund të jetë shenjë se vuani nga tensioni i lartë i gjakut.
0 1

Nokturia është nevoja e përsëritur për të shkuar në banjë gjatë natës. Siç dëshmohet nga studiuesit japonezë të Spitalit Tohoku Rosai në Sendai, pas nevojës për të urinuar shpesh gjatë natës, mund të fshihen problemet e hipertensionit ose të lëngjeve të tepërta në trup. Në rast të nokturisë, Satoshi Konno, nënshkruesi i parë i hulumtimit, sugjeron zvogëlimin e kripës në dietë dhe kontaktimin me mjekun për një kontroll të thjeshtë të presionit të gjakut.

Një problem i shpeshtë

Studimi shqyrtoi rreth 1,900 japonezë, presioni i gjakut i të cilëve u mat dhe u bë një pyetësor për temën e nokturisë. Rezultatet treguan se deri në 69% të rasteve (1,295) kanë vuajtur prej nokturisë në nivele pak a shumë kronike. U shfaq një lidhje me hipertensionin, një gjendje shpesh e lidhur me nevojën për të shkuar në banjë të paktën një herë ose dy herë gjatë natës.

Nevojiten njohuri të mëtejshme

Hulumtimi tregoi se ata që ngrihen natën për të shkuar në banjo kanë një shans 40% më të lartë të vuajnë nga hipertensioni. Megjithatë, këto të dhëna janë ende teorike sepse, edhe pse mjaft të qarta, ato që dolën nga studimi nuk vërtetojnë me siguri lidhjen mes nokturisë dhe hipertensionit. Në çdo rast, hulumtuesit sugjerojnë të mbajnë nën kontroll nivelet e presionit dhe t’i kushtojnë vëmendje të veçantë kur nevoja për urinim gjatë natës fillon të shfaqet me një rregullsi të caktuar. Së fundi, reduktimi i kripës në dietë mund të ndihmojë vetëm për të moderuar rrezikun e hipertensionit.

Tani nevojiten më shumë studime të thella për të vlerësuar përgjigjet ndaj popullsive të ndryshme.


  1. Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Mund të vuani nga… – Pergrate

    […] Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Mund të vuani nga… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

6 arsye përse është mirë...

Kur vjen në jetë një fëmijë, gjumi është një nga pikat kyçe të rritjes së tij, por edhe shumë i rëndësishëm për nënën dhe përkushtimin që duhet të tregojë ajo...

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Sheqeri nxit pagjumësinë, ja arsyet...

Dozat e tepërta të sheqerit mbingarkojnë trupin dhe pengojnë gjumin. Ato gjithashtu ju inkurajojnë të hani më shumë, duke nxitur më tej pagjumësinë. Jo të gjithë kanë frikë prej tij,...

Ushqimet që përmirësojnë gjumin e...

Shumë fëmijë vuajnë nga shqetësimet e gjumit. Këtu janë sugjerimet e pediatërve për një dietë të duhur që promovon jetesë të shëndetshme të fëmijëve dhe cilësi më të mirë të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X