Faza REM e gjumit, është e dëmshme nëse teprohet, ashtu sikurse nëse nuk plotësohet sa duhet

0 0

A është gjumi një “pilulë magjike” për mirëqenien e adoleshentëve në një krizë të shëndetit mendor?

Kjo është një pyetje, e cila ka dhënë indicie në radhët e ekpsertëve të fuhës për të dhënë përgjgijet e duhura për masën.

Studimi i gjumit na tregon se gjumi i mirë nuk ka të bëjë vetëm me plotësimin e orarit të duhur – cilësia e duhur e gjumit është thelbësore. Dihet prej kohësh që shqetësimi dhe stresi rrisin intensitetin e gjumit REM, fazën në të cilën ndodhin shumica e ëndërrimeve, duke bërë që ato të fillojnë më herët gjatë natës dhe duke ulur gjumin e thellë të nevojshëm për të riparuar trurin dhe trupin. Nëse ëndërrimi intensiv vazhdon gjatë gjithë natës, personi zgjohet i lodhur dhe i mungon motivimi, gjë që studiuesit – dhe ata që e kanë provuar, e dinë se është modeli i gjumit që karakterizon depresionin.

Sidoqoftë, nëse pagjumësia dhe ëndrrat e këqija nuk lejojnë që gjumi REM të bëjë punën e zvogëlimit të hormoneve të stresit të kortizolit dhe qetësimin e emocioneve nga dita e mëparshme, përgjëgjësi i sigurisë së trurit, amigdala, lihet në një gjendje të rritur të zgjimit. Kërkimet klinike tregojnë se privimi i dikujt nga gjumi REM e lë amigdalën 60% më reaguese ndaj ngjarjeve të ngarkuara emocionale.

Prandaj nuk është për t’u habitur që ekspertët raportojnë se pagjumësia tek adoleshentët rrit sjelljen e rrezikut dhe impulsivitetin – kjo do të përfshinte impulsin për të vepruar në mendime vetëvrasëse. Në të vërtetë, pagjumësia konsiderohet nga shumë studime të gjumit si faktori kryesor i rrezikut që përcakton nëse një person që vuan me çrregullime të stresit post-traumatik ose depresionit të rëndë do të përjetojë mendime vetëvrasëse.

Pra, shumë gjumë në fazën REM është i keq për ne, ashtu si edhe shumë pak. Edukimi shëndetësor publik duhet të kërkojë jo vetëm të theksojë rëndësinë e gjumit të mjaftueshëm, por të shpjegojë se stresi nga nevojat e paplotësuara emocionale mund të shkaktojë depresion kur kemi shumë gjumë REM, ose impulsin për të vepruar në mendime vetëvrasëse kur flemë pak gjumë në fazën REM.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjumi i mirë mbron foshnjat...

Ekziston një mënyrë e thjeshtë me të cilën, sipas ekspertëve, prindërit mund të kujdesen për shëndetin e fëmijëve që në moshë të vogël: t'i ndihmojnë ata të pushojnë mirë. Në...

Si ta trajnojmë bebin që...

A ka nevojë të tundet fëmija juaj që ta zërë gjumi, apo zgjohet e kërkon gji në mes të natës, apo biberonin, ose thjesht një përqafim nga ju përpara se...

6 arsye përse është mirë...

Kur vjen në jetë një fëmijë, gjumi është një nga pikat kyçe të rritjes së tij, por edhe shumë i rëndësishëm për nënën dhe përkushtimin që duhet të tregojë ajo...

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X