loading

Shkatërrohet rrjeti i trafikantëve, linin vajza shtatzanë dhe u shisnin fëmijët: çmimet për vajzat dhe për djemtë

Policia ne Nigeri ka zbuluar nje rrjet trafikantesh qe merrnin vajzat, i linin shtatzane dhe i shisnin femijet. Ne krye te gjithe kesaj qendronte nje grua, e cila ishte nene e pese femijeve.
0 0

Një ngjarje e rëndë e zbuluar nga një operacion policior ka tronditur mbarë opinionin publik në gjithë botën pak ditë më parë.

Policia shpëtoi 19 vajza dhe gra shtatzëna që ishin rrëmbyer dhe dhunuar në Lagos në Nigeri në vendin e quajtur “fabrika e fëmijëve“. Mes shumë faktesh trishtues e tronditës të kësaj historie, është edhe fakti se në krye të këtij rrjeti trafikantësh ishte një grua.

Shumica e grave, të moshës midis 15 dhe 28 vjeç, u rrëmbyen dhe u lanë shtatzanë me forcë, me qëllim që pas lindjes, foshnjat e tyre të mund të shiteshin për përfitimin e personave të implikuar në këtë çështje.

Vajzave iu ishte premtuar punësimi si punëtore shtëpiake në Lagos, qyteti më i madh i Nigerisë.

Por, realiteti i hidhur ishte që u mbajtën në këto zona dhe u përdorën si skllave për marrëdhënie intime, u detyruan gjithashtu të sillnin në jetë fëmijë, të cilët më pas u shitën.

Gruaja që drejtoi operacionin, e njohur si Zonja Oluchi, u arratis pak para operacionit policor.

Zonja Oluchi dyshohet për trafikimin e vajzave nga rajonet jug-lindore në Lagos.

Një zëdhënës i policisë tha që oficerët kishin arrestuar dy gra të tjera, të cilat punonin si infermiere pavarësisht se nuk kishin trajnime mjekësore.

Pasi lindjes së vajzave dhe grave, fëmijët e tyre dërgoheshin në një nga tre rajonet e mëtejshme, ku u shiteshin blerësve.

Zonja Oluchi dyshohet se shiste foshnjat djem për 1,121 dollarë dhe vajzat për 672 dollarë. Përveç krimit shumë të rëndë e shkeljes ligjore, kemi të bëjmë edhe me një diskriminim ndaj gjinisë femërore, ende pa ardhur në jetë.

Autoritetet kanë nisur kërkimet për të dyshuarën, e cila vetë është nënë e pesë fëmijëve.

Një zëdhënës i policisë tha që autoritetet po punonin për të rehabilituar gratë e reja të shpëtuara.

Lexo edhe: Mami nuk e lindi motrën…një histori rrëqethëse në Tiranë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të kemi një gjumë...

Sipas hulumtimeve nga Universiteti i Ilinoisit, i botuar në revistën Behaviour Medicine, të menduarit pozitiv është efektiv kundër pagjumësisë. Optimizmi përmirëson cilësinë e gjumit Në të vërtetë, rezultatet e studimit...

Kujdesi për lulet mbron shëndetin...

Ka shumë studime që dëshmojnë se si kopshtaria mund të jetë një ndihmë konkrete për të ruajtur shëndetin mendor. Kujdesi për një bimë, ujitja, rritja e saj ndihmon veçanërisht ata...

13 Tetori Dita Ndërkombëtare pa...

13 Tetori është tashmë një traditë për të qëndruar pa reçipeta. Këtë ditë, gratë inkurajohen të mos i veshin ato, si një mënyrë për të rritur vetëdijen për kancerin e...

“Krijuar në burg” iniciativa për...

I vendosur në Ali Demi, në periferi të Tiranës, është burgu i vetëm i grave në Shqipëri. Në shtëpinë për vetëm 84 të burgosura, një iniciativë e re u ka...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X