Rritja e moshës ul aktivitetin fizik, ja si ndikon të bërit prind

0 1

Kalimi nga adoleshenca në moshën madhore sjell me vete një rritje të peshës dhe një ulje të aktivitetit fizik. Dy studime nga Qendra për Studime Diete dhe Aktiviteti (CEDAR) në Kembrixh e konfirmojnë këtë, botuar në Obesity Review.

Jo vetëm kaq. Studiuesit gjithashtu theksuan se rritja e moshës madhore është faza e jetës në të cilën niveli i mbipeshes rritet më shpejt. Shtimi në peshë lidhet drejtpërdrejt me ndryshimet në dietë dhe aktivitetin fizik që ndodhin në kalimin nga shkolla e mesme në moshën e punës dhe më pas edhe me ardhjen e fëmijëve.

Dieta gjithashtu përkeqësohet

Në rishikimin e parë të studimit, studiuesit analizuan 19 studime dhe vunë në dukje se fundi i shkollës së mesme ishte shoqëruar me një ulje shtatë minutëshe në aktivitetin fizik në ditë. Në një masë më të madhe për meshkujt, me një ulje prej 16.4 minutash në ditë për burrat, krahasuar me 6.7 minuta në ditë për gratë. Por ushqimi gjithashtu përkeqësohet për sa i përket cilësisë. “Fëmijët – shpjegon Eleanor Winpenny, një nga autorëet e studimit – jetojnë në një mjedis më të shëndetshëm, me ushqim të duhur dhe ushtrime fizike të inkurajuara brenda shkollave, por presionet e Universitetit, të punës dhe kujdesit për fëmijët çojnë në ndryshime të dëmshme shëndetësore afatgjata”.

Ardhja e fëmijëve = më shumë kilogramë

Në rishikimin e dytë, ekipi i hulumtimit shqyrtoi ndikimin e të bërit prind. Një mjet studimor sekondar që përfshiu gjashtë studime zbuloi se ndryshimi në indeksin e masës trupore (IMT) midis të qenit pa fëmijë dhe të bërit prindër është 17%: një grua me gjatësi mesatare (164 cm) pa fëmijë merr rreth 7.5 kg në pesë / gjashtë vjet, ndërsa një nënë me të njëjtën gjatësi arrin pothuajse 9 kg më shumë.

 

Për të qëndruar në formë, Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon të ndërmerren 10 mijë hapa në ditë, domethënë rreth 7 km. Ecja ul kolesterolin, ul presionin e gjakut, zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare dhe mban nën kontroll peshën.

Lexo edhe: A ndikon mishi i kuq ne shtimin e peshes?  1. Rritja e moshës ul aktivitetin fizik, ja si ndikon të bërit prind – Pergrate

    […] Kalimi nga mosha e gjimnazit dhe moshen e rritur dhe me teper te berit prind mund te shkakoje shume deme shendetesore. Per ta lexuar te plote klikoni ketu. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Disa lloje kancerësh mund të zbulohen që në fëmijëri e të shfaqen dekada më vonë Mutacionet gjenetike që favorizojnë shumë tumore tashmë shfaqen që në fëmijëri. Sfida është të jeni...

Koronavirusi në Shqipëri, 4 fëmijë...

4 fëmijë janë prekur nga koronavirus në Shqipëri, për shkak të kontaktit me rastet e konfirmuara më herët. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe sipas burimeve zyrtare, fëmijët,...

Babai me Covid-19: Pjesa më...

Koronavirusi po sfidon prindërit në kaq shumë mënyra. Jemi duke u përshtatur me kaq shumë sfida të reja dhe për disa prindër, kjo do të thotë të ndahen nga fëmijët...

Prova e laborantëve del me...

Projekti i dy laborantëve shqiptarë, Besar Lalike dhe Eldian Çepeli për realizimin e dopio ventilatorëve, ka rezultuar i suksesshëm. Dy laborantët bënë një provë që me një aparant ventilimi të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X