Rreziqet e fëmijëve në det nga peshqit helmues

0 0

Rreziqet kryesore të fëmijëve në plazh kanë të bëjnë me “takime të ngushta” me kandilë deti, peshq helmues, si peshku merimangë dhe iriqë. Si është e mundur të njihni rreziqet detare? Këtu janë disa këshilla të ekspertëve për një pushim me fëmijët në plazh me siguri të plotë.

Peshqit helmues

Në dete ka shumë peshq që mund të jenë helmues. Në Mesdhe, në të vërtetë, ka akrepë, peshq merimangë etj. Ata janë peshq të veçantë, sepse kanë aftësinë për të përzier mirë në rërë dhe në mes të shkëmbinjve në ujërat edhe shumë të ulëta. Pikërisht për këtë arsye nuk është kaq e vështirë të kapësh një të tillë pa dashje. Ata nuk janë peshq agresivë, por nuk duhet të preken apo shqetësohen. Prekja e këtyre peshqve shkakton një dhimbje të mprehtë, intensive.

Peshku merimangë

Me kalimin e minutave, dhimbja përhapet në të gjithë pjesën e prekur të trupit dhe zona bëhet e kuqe dhe fryhet. Përveç kësaj, ndonjëherë mund të shkaktojë ethe dhe gjendje të përgjithshme shumë të mirë. Rregulli i parë, shpjegojnë mjekët, është të zhysni menjëherë, për të paktën tridhjetë minuta, pjesën e dëmtuar në ujë të nxehtë që në fakt ka aftësinë për të çaktivizuar toksinën. Në mungesë të ujit të nxehtë, pjesa e prekur duhet të mbështillet në një shami dhe të mbulohet me rërë të nxehtë. Nëse, nga ana tjetër, kanë kaluar pak minuta që nga kontakti, duhet të bëni një kompresë të ujë të ftohtë që zvogëlon absorbimin e helmit.

Kandil deti

Çfarë duhet të bëjmë, më në fund, nëse fëmijët në bregdet preken nga një kandil deti? Gjëja e parë, thonë mjekët, është të mos frikësoheni; sapo të dilni nga uji, kontrolloni që nuk ka pjesë të kandilit që mbeten të bashkangjitura në lëkurë: në këtë rast ato duhet të hiqen. Nëse nuk keni një dezinfektues, e vetmja gjë e dobishme është të vini ujë deti në pjesën e prekur. Është e nevojshme të parandaloni fëmijën nga kruajtja ose fërkimi në rërë.

Një masë efektive parandaluese për të parandaluar dëmtimin e një fëmije të vogël nga një peshk merimangë, është që t’i vishni këpucë ose sandale të përshtatshme, para se t’i lejoni ata të hyjnë në det.

Lexo edhe: Përse fëmijët duhet të mbajnë syze mbrojtëse në plazh?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X